A zöldítés kifejezés az éghajlat és a környezet szempontjából előnyös mezőgazdasági tevékenységeket takarja. Elsődleges célja, hogy az agráriumban dolgozók egyre nagyobb mértékben járuljanak hozzá a mezőgazdaság alapját is képező környezet és természeti erőforrások megőrzéséhez. Ez a gondolat markánsan jelentkezik az Európai Unió Közös Agrárpolitikájában is.
V. Németh Zsolt - államtitkár, Földművelésügyi Minisztérium
"Észre kell vennünk azt, hogy a közös agrárpolitikában egy gyökeres fordulat volt az elmúlt ciklusban is már, és ez tovább erősödött a mostaniban. Nevezetesen hogy a támogatási rendszerben egy nagyon markáns elemet foglal el a környezet védelme, a természet védelme."
Ez a gyarkotlatban azt jelenti, hogy a támogatási rendszer 30%-át olyan fajtáknak a termesztésére kell költeni, amelyek segítik az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást. A szombathelyi gazdák is figyelembe veszik a Közös Agrárpolitika iránymutatásait.
Marlovics Norbert - mezőgazdasági vállalkozó
"Két része van a gazdáknak, azt lehet mondani. Az egyik része például fehérjenövényeket, szóját vet, és ez által elégíti ki az EU által előírt zöldítési követelményeket, ami nagyon fontos a magyar agráriumnak főleg a magyar takarmányellátásnak."
A gazdák másik része zöldtrágya használatával teljesíti az előírt zöldítési követelményeket. Aki nem veszi figyelembe a zöldítési kritériumokat, azt az Európai Unió szankciókkal sújtja. A 2015-2016-os "felkészülési" időszakban csak a zöldítés összege csökken, 2017-ben a szankciót a megállapított területre járó zöldítési támogatás 20%-ában, 2018-tól pedig a 25%-ában maximalizálják.