Bevásárlóközpontoknál, templomoknál, iskoláknál és nagyobb parkolókban tanyáznak a kéregetők. Mindenkit megszólítanak. Ebben a civil rendszámú mikrobuszban ezúttal operatőrök és rendőrök ültek. Nem kellett nekik a felkínált szentkép, így a férfi nem kapott pénzt.
A rendőrök már minden zaklató koldust személyesen ismernek. Nem tehetnek mást, ilyenkor feljelentik a kéregetőt az önkormányzatnál, a szabálysértési bírság 30 ezer forint lehet.
Ha pedig kiengedik őket a börtönből, újra kéregetnek. Sajnos közülük sokan kezelt betegek, ők nem zárhatók el szabálysértési büntetéssel. Ezért folyamatosan munkát adnak a rendőröknek.
Knob Ernő - r.alezredes, közrendvédelmi osztályvezető, Szombathelyi Rendőrkapitányság
"A 100 bejelentés a havi átlagunk. Ebben az évben 300 esetben tettünk szabálysértési feljelentést a 15 fő ellen, akik ezt a tevékenységet folytatják Szombathelyen."
Róbert a hajléktalanszállón alszik, de napközben nem tartózkodhat ott. 25 ezer forintos szociális járulékot kap, azt mondja, az ételre valóért kéreget.
Molnár Róbert
"Elnézést uram, hölgyem. Kajára gyűjtök. Ad, nem ad, akkor is elnézést kérek."
Ez a hölgy itt, az egyetemen dolgozik, naponta többször leszólítják.
Dr. Pólay Veronika - dékánhelyettes, Nyugat-Magyarországi Egyetem, Bölcsészkar
"Volt olyan, hogy itt sorfalat képeztek a hajléktalanok, és engem nem engedtek továbbmenni, hogy adjak nekik pénzt. Rendkívül agresszívek, ittasak, büdösek, mosdatlanok. Volt úgy, hogy hazafelé panaszt tettem."
Most szórólapon tájékoztatják a kéregetőket, hogy csak úgy szabad koldulni, hogy nem szólítják le, nem zaklatják az embereket.
Varga Sándor - r.főhadnagy, Bűnmegelőzési Osztály, VMRFK
"Tudjuk, hogy nincsen jövedelmük. Leírtuk a jogszabályokat, hogy mit követnek el, ha az utcán kéregetnek."
A szórólapon az is szerepel, hogy szükség esetén hol kérhetnek segítséget.