Hírek

Zacher Gábor előadása függőségről és járványról

2021. február 24., 12:58

Mindennapi függőségeink 2.0 és a járvány címmel tartott online, interaktív előadást kedden Szombathelyen Zacher Gábor toxikológus főorvos. Az Agora szervezésében, a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum támogatásával megvalósuló program időszerű  problémákat vázolt.

 

Zacher Gábor előadása függőségről és járványról

Jelentős változásokat hoztak a korlátozó intézkedések a társadalom egészének mindennapjaiba. A bezártság, a társas kapcsolatok háttérbe szorulása felerősítette a függőségek nagy részét és újakat is előtérbe hozott. Több alkohol fogy - mutatják a felmérések. A virtuális térben töltött idő számottevő, ennek egyik következménye az online-, illetve a sorozatfüggőség. Megoldást jelenthet, ha keretet szabunk a netes jelenlétünknek - javasolja Zacher Gábor. A tartós stresszhelyzet felerősíti a dohányzást is. Ugyanakkor a járványhelyzet miatt egyre többen küzdenek pszichés problémákkal, megnőtt a hangulatjavító gyógyszereket fogyasztók száma.

Zacher Gábor - toxikológus
“A mentális egészségünket hihetetlen módon igénybe vette. Sokkal több embernek vette igénybe a mentális egészségét, mint ahánynak a szó fizikális értelmében vett fertőzés vette igénybe az egészségét, és ezzel is érdemes foglalkozni, mert a lakosság sokkal nagyobb hányada érintett mentálisan, mint azokat, akik átestek a fertőzésen, úgy, hogy voltak is természetesen tüneteik.”

Visszaszorult viszont az alkalmi kábítószerhasználat, ez minden bizonnyal a közösségi rendezvények tilalmának köszönhető - jegyezte meg Zacher Gábor, de hozzátette: a drogfüggők ugyanúgy fogyasztják a szereket. A szombathelyi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum legutóbbi ülésén a tagok határoztak a város 2021 és 2030 közötti időszakra vonatkozó drogellenes stratégiájának kidolgozásáról.

Kelemen Krisztián - elnök, Kábítószerügyi Egyeztető Fórum
“Nagymértékben megváltoztak a kábítószerek, a fogyasztói magatartások, a szokások, illetve a terjesztői magatartások is megváltoztak, ehhez kell igazítunk ezt az új városi stratégiát. Már csak azért is, mert a nemzeti drogellenes stratégia 2020. december 31-ével lejárt”

Szombathelyen nagyjából 150-200-an küzdenek kábítószer-problémákkal, a tervezet ennek a számnak a visszaszorítását célozza majd. Miután elkészültek a települési stratégiák, azokra alapozva dolgozzák ki a következő időszakra vonatkozó nemzeti stratégiát.