„Dicsértessék a háznak és minden lakójának.”
Csány Péter szalézi atya látogat a Szücs családhoz, hogy január 6-án vízkereszt napján megszentelje házukat. A család immáron negyedik alkalommal kéri a házszentelést.
Szücsné Illa Valéria
“Mindenképpen családunknak, magunknak, házunkra Isten áldását jelenti, és azt a jó érzést, hogy ilyenkor ünnepélyesen is ellátogat hozzánk a plébános úr segítségével.”
A közös ima és a ház helyiségeinek szenteltvízzel való meghintése után az ajtófélfára is felkerül az évszámmal keretbe foglalt három betű, a Christus Mansionem Benedicat!, azaz a "Krisztus áldja meg az otthont!" kifejezés rövidítése.
„Hol béke, ott áldás, hol áldás, ott Isten, hol Isten, ott szükség nincsen.”
A házszentelés hagyományát sokan ismerik, de kevesen kérik a díjmentes házi áldást. Péter atya e-maileken keresztül értesíti a híveket az aktuális eseményekről, így a vízkeresztről is.
P. Csány Péter - igazgató plébános, Szombathelyi szent kvirin szalézi plébánia és rendház
„Imádság kiterjesztése a szeretteinkre, a rokonokra, az elhunytakra, azt hiszem, hogy emberileg meggondolva ez mindig gazdagodhat, ez mindig más, de az áldás a középpont természetesen, és a vízzel való meghintés, hogy a keresztségünket ne felejtsük el, hogy a keresztségünket kell kibontakoztatni.”
A katolikus egyházban ezen a napon áldják meg az új szenteltvizet, amiből régen szokás volt hazavinni és önteni belőle a bejáratnál elhelyezett szenteltvíz tartóba. De január hatodika a három király napja is.
Horváth Sándor – néprajzkutató
„Vas Megyében egy érdekes szerkezetű kiugrasztható csillaggal jártak a három királyok és köszöntötték a ház népét, ennek rendszerint volt egy olyan refrénje, amit az egyházi énekekben is megtalálunk, ez a szép jel és szép csillag, szép napunk támad, szép napunk támadt refrénre gondolok.”
A karácsonyi ünnepkör a vízkereszttel zárul, ekkor veszi kezdetét a farsangi időszak.