1981-ben adták át az MMIK-t, ami akkoriban egy korszerű, az egész megye kulturális életét átfogó központnak számított. Az évtizedek alatt állaga leromlott, az épület beázik, gépészeti és elektromos rendszere, színpadtechnikája elavult - erről szemléletes képeket is láthattak a sajtótájékoztató résztvevői. Egy éve kezdődött egyeztetés az épület sorsáról, végül arra jutottak, hogy üzemeltetését az önkormányzat visszaadja a tulajdonos államnak. Párhuzamosan folyik majd az épület megmentése és az új működési modell felépítése. Az egyes alkotóközösségek közösen osztoznak a működtetési és szakmai tennivalókon, a közteherviselés elve alapján.
Fekete Péter - kultúráért felelős államtitkár, EMMI
"Amikor arról beszélünk, hogy az MMIK-ban egy új élet kezdődik, azt a kísérletet fogjuk végignézni, hogy lehetséges-e az egy kulturális színtérbe összeverbuvált alkotói közösségeket egy közösségi gondolkodás mentén munkára serkenteni."
Az épület használati joga a Magyar Művészeti Innovációs Központ Nonprofit Kft.-hez - röviden szintén MMIK-hoz - kerül, amely megvalósítja az új modellt. Az intézményegység vezetője Kiss Gábor Boldizsár lesz, aki Szombathelyen kezdte gyakorolni közművelődési hivatását.
Kiss Gábor Boldizsár - leendő intézményegység-vezető, MMIK
"Terveink szerint javítani tudjuk majd a bábszínház elhelyezését is, színpadunkon bemutatkozási lehetőséget biztosítunk a szombathelyi és a megyei települési produkcióknak, a szombathelyieknek pedig egy élő kulturális teret kínálunk, ahol mindig történik valami."
Nemény András polgármester hangsúlyozta: az MMIK ügyét minden szombathelyi magáénak érzi, az új elképzelés pedig új értékeket teremt.
Nemény András - polgármester
"Szombathelyi közösségeknek végre van úgy egy háza, ami ki tud bontakozni, a benne lévő értékeink megmaradnak. Önmagukban is szép kép, de összeállva, az egészből is ki tud alakulni egy sokkal szebb kép, és a kis közösségekből tud egy nagyobb közösség létrejönni."
Javulhatnak a bábszínház elhelyezési körülményei, programokat terveznek az épület előtti térre, és lehetőséget kapnak a bemutatkozásra a megye települései is.
Hende Csaba - országgyűlési képviselő
"Ebből a szégyenteljes állapotú házból reményeink szerint néhány év alatt a magyar közművelődés egyik zászlóshajója lehet."
Az épület legsúlyosabb hibáinak helyreállítására tavaly májusban 600 millió forintot különített el az Emberi Erőforrások Minisztériuma. Idén ősszel már megújult terek várják az érdeklődőket.
Hírek
Visszaadja az MMIK üzemeltetését az önkormányzat az államnak
A leromlott állapotú épületet részlegesen felújítják, majd egy kísérleti program keretében új típusú közösségi térré alakítják, erről tartottak sajtótájékoztatót a Városházán.