Hírek

Világháborús levelek

2017. március 08., 14:52

A gógánfai születésű Pintér József első világháborús levelezésére épülve rendhagyó múzeumpedagógiai foglalkozást szervezett a Vas Múzeumbarát Egylet. A tagok forráselemzésbe kezdtek: olvasást követően igyekeztek következtetéseket levonni az írásokból. A levelekből és tábori levelezőlapokból egy szinte teljes katonai életút rajzolódik ki.

Világháborús levelek

"1917 július elsejei postabélyegzővel ellátott levélről van szó."

Ez a több mint 200 darabot számláló első világháborús levélhagyaték egyik utolsó példánya, amelyet Pintér József kórházi kezelése alatt írt a családjának. A gógánfai születésű fiatal értelmiségi 1914-ben egyéves önkéntes szolgálatra vonult, megjárta a balkáni és az olasz frontot is. Haza írt leveleiből, tábori levelezőlapjaiból jókedv és végtelen optimizmus sugárzik.

Tóth Róbert - múzeumpedagógus, Savaria Múzeum
"A vilmosi mondás szerint mire a levelek lehullanak, katonáink hazatérnek. Ez a központi hatalmak hadvezetésében végig megvan, és az egyszerű közkatonáig átivódik. A leveleken keresztül is előtérbe kerül, többször olvasható, hogy bízik benne, hamarosan vége lesz a háborúnak, és hazatérek."

"Kis csomagban cigarettát küldjenek, de ha lehet, egy kis pálinkát vagy likőrt is szívesen fogadunk." nevetés

A leveleket két évvel ezelőtt Sóti Lászlóné Teca néni bocsátotta a múzeumbarát egylet rendelkezésére. Elkezdődött az értékes forrásanyag feldolgozása, amelyhez segítségül hívták a múzeumbogár klub gyermek tagjait is.

Tóth Kálmán - múzeumpedagógus, Savaria Múzeum
"Azt gondoltam, ha működik az ifjúság körében, a módszer tekintetében hasonló módon lehetne ezt felnőttekkel is megkísérelni. Most ez az esemény zajlik: kiosztottunk húsz levelet, amiből egy-egy momentumot kiemeltünk, és következtetéseket vonunk le."

A forráselemző foglalkozáson megvizsgálták a bélyegzők dátumát, a feladás helyét, a szöveg tartalmát. A levelekből egy szinte teljes katonai pálya és egy személyes életút is kirajzolódik - fény derül arra, hol, milyen kihívások közepette kellett helytállnia Pintér Józsefnek hadiútja, majd későbbi élete során.

"A honvédekhez hasonlóan a lovas alakulatokat is gyalogsági ásóval, bajonettel fel fogják szerelni, tehát ki fogják egészíteni a felszerelésüket."

A foglalkozás résztvevői érdekességeket is hallhattak az első világháborúban harcoló katonák ruházatáról, fegyverzetéről.