"Messziről ugye az egész gyümölcsös kicsit barnásnak tűnik, nem szép élénkzöld, amilyenek a levelek, ha ez nem lett volna!"
Almát, meggyet és epret is termel Szombathely melletti földjén Janzsó László, aki összesen 14 hektáron gazdálkodik. Múlt héten azonban odalett a termés: erősen megtépázta a szél a gyümölcsöst, sőt el is fagyott minden. Az alma levelein jól látszik a szél és a mínuszok hatása, bebarnult a széle - talán a meggy bírta legjobban ezt a viharos légmozgást. A virágszirmok barnák, de ez a kisebbik baj - a nagyobbik az, ami belül van: elrothadt a gyümölcskezdemény.
"Látszik, a közepe teljesen barna, a kis magok is már teljesen megbarnultak, tehát ebből már biztosan nem lesz alma!"
A meggyben már nem bízik a szakember, az eper is odalett, tönkrementek a kinyílt virágok. Bár a kár mértékét pontosan még nem lehet meghatározni, úgy tűnik, alma is alig lesz.
Janzsó László - családi gazdálkodó, Szinesei Gyümölcsöskert
"Látható is, hogy vagy már levirágzott, vagy széltört virág van, egy hét kell körülbelül neki, hogy igazából meg lehessen látni, hogy maradt-e valami, vagy ismételten ilyen óriási, 80-90-100 százalékos kár keletkezett."
Szinte folyamatosan vonultak a katasztrófavédelem szakemeberei is: három nap alatt 66 eseményhez riasztották őket a viharban.
Egyed László - szóvivő, Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
“Ezek jellemzően fakidőlések, villanyoszlop kidőlések, elektromos kábelek szakadásából fakadtak. ezek az események a mai napig is lecsengőben vannak, hiszen a kollégák még ma délelőtt is, illetve tegnap is távolítottak el faágakat különböző veszélyes helyekről.”
Vas megyében ebben az időszakban 150 hivatásos és önkéntes tűzoltó állt készenlétben összesen 42 gépjárművel.