Hírek

Veszélyes internet - Plakáton és versben jelenítették meg a témát iskolások

2022. április 13., 21:58

Behálózva, avagy az internet veszélyei címmel hirdetett versíró és plakátkészítő pályázatot a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztálya általános és középiskolások számára. A februárban, a Biztonságosabb Internet Napján megjelent kiírásra 151 pályamű érkezett nemcsak a megyéből, hanem jóval távolabbról, sőt a határon túlról is. A pályázat eredményhirdetését a Bűnmegelőzés Napján, április 12-én tartották. A sok tanulsággal is bíró alkotásokból kiállítás nyílt az MMIK-ban.

 

Veszélyes internet - Plakáton és versben jelenítették meg a témát iskolások

„A telefon adja az életet, a színeket. A háttér sötét, ami a külvilágtól elszigetelődést jelenti, azt szerettem volna ábrázolni vele.”

Horváth Szíra a felsőtagozatosok kategóriájában legjobbnak minősített alkotását magyarázza: az internet függőséget okoz, ha valaki nem tud mértéket tartani.

Horváth Szíra – tanuló, Gencsapáti Apponyi Albert Általános Iskola
“Szerencsére engem annyira nem csábított el a rossz oldala, ennek örülök is, de úgy látom, hogy mindenki a telefonon lóg, és azon éli nagyon sok óráját a napból.”

A Vas Megyei Rendőr-főkapitányság pályázati felhívására 94 plakát érkezett általános és középiskolásoktól. Ez például az internetes bántalmazást mutatja be, de akadt több olyan is, amely a szabadidő hasznos eltöltésére kínál talán divatjamúlt, de annál egészségesebb alternatívát.

„Kiderült, hogy 30 éves, ez a téma elég rémes. Bevontuk a rendőrséget, tőlük kértünk segítséget.”

57-en versben mondták el véleményüket az internet veszélyeiről. Neubauer Natália arról írt, a közösségi oldalakon előfordul, hogy valaki nem az igazi arcát mutatja.

Neubauer Natália - tanuló, Jáki Nagy Márton Nyelvoktató Nemzetiségi Ált. Isk.
„Én 10 éves vagyok és arra gondoltam, hogy azt szeretném megosztani, hogy sok ember másnak adja ki magát, mint aki igazából, és ez sokszor nagyon veszélyes is.”

Az internet beszippanthat, függőséget okozhat, csalások és bántalmazások áldozataivá is válhatnak azok, akik nem megfelelően használják. A beérkezett pályaművek tanúsága szerint az alkotók, vagy alkotó közösségek tisztában vannak a rájuk leselkedő veszélyekkel.

Némethné Zsigó Zita – bűnmegelőzési alosztályvezető, VMRFK
„Nagyon fontos az, hogy felelősségteljesen, tudatosan használják a gyerekek az internet világát. Akár a személyes adataik, akár az interneten terjedő zaklatás, vagy erőszakos magatartásokkal kapcsolatosan. Megfontoltan ismerkedjenek. Gondolják meg azt, hogy milyen képeket, információkat írnak ki, helyeznek el az interneten, ugyanis az internet nem felejt.”

Az alsó-, felsőtagozatosok és középiskolások kategóriájában az első három legjobbnak ítélt pályamunkát - plakátokat és verseket - jutalmazták, de több különdíjat is kiosztottak. Például a Csepregi Horváth János Általános Iskola 2. a. osztályának, akik képeskönyv-szerűen dolgozták fel a veszélyeket, közös alkotásukon jól látszik, hogy behálózta használóját az internet. A pályamunkákból nyílt kiállítás április 26-ig tekinthető meg az MMIK-ban.