Azért, hogy a Devecser környéki vörösiszap-szennyezéstől erősen lúgos víz ne pusztítsa ki a holtágak és a Marcalból táplálkozó tavak halállományát is, a lakosság is segít a védekezési munkálatokban.
Az Ajkánál kiömlő vörösiszap hatalmas pusztítást okozott a Marcal folyó élővilágában. A Marcalon óránként 1,5-2 km-t halad előre a szennyeződés és a mai mérések is azt bizonyítják, hogy alig csökken a kezdeti szakaszon mért 12-13-as pH érték. A Vas Megyei Védelmi Bizottság elsősorban a folyó környezetének megvédésén dolgozik.
Kovács Ferenc elnök, Vas Megyei Védelmi Bizottság
"A folyó a medrében van, nem veszélyezteti az emberek létét, ingóságaikat, vagyontárgyaikat. Ez a mostani esőzés nem jókor jött, mert emiatt sajnos megemelkedett a Marcal vízszíntje, de azért nem lépett ki. Konkrétan az előbb kellett intézkedni, hogy Mersevátnál homokzsákokkal emeljék meg a töltéseket."
Kedden délután Szergénynél történt egy kísérlet arra, hogy gipsz adagolásával megpróbálják alacsonyabb szintre szorítani a víz lúgosságát. Ez esélyt adhatott volna a folyó élővilágának a túlélésre, azonban a szakemberek szerint ez nem járt sikerrel, egyre több haltetem borítja a vizet.
A Szombathelyi Egyházmegyei Karitász a rendkívüli helyzetre való tekintettel gyűjtést szervez csütörtöktől négy napon keresztül a szombathelyi Interspar áruháznál, minden nap reggel 8 és este 8 óra között. Kizárólag konzervet és ásványvizet gyűjtenek a rászorulóknak, illetve speciális védőruházatra lenne még szükségük a mérgező iszap eltávolítását végző emberek számára. A Magyar Vöröskereszt szintén országos adománygyűjtést indított a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak megsegítésére. Az 1749-es számot hívó vagy az erre a számra az „ISZAP" szót szöveges üzenetben küldő ügyfelek 200 forintot adományoznak, amely teljes egészében eljut a Vöröskereszt segítségével a rászorulókhoz.