Ellenőrzésre érkezett ez a férfi a szombathelyi műveseállomásra. Akárcsak 55 Vas megyei sorstársa, a szükséges kezelést saját maga végzi az otthonában, de havonta egyszer így is meg kell jelennie, hogy megvizsgálják, és a sebét kitisztítsák.
“Rendben, oké, ez szép.”
Március második csütörtöke a vese világnapja. Ilyenkor a szakemberek nemcsak a betegségek megelőzésére igyekeznek felhívni a figyelmet, hanem arra is, hogy kezelés esetén a beteg életminősége nem feltétlenül romlik jelentős mértékben.
Kovács László - nephrológus, Szombathelyi Dialízisközpont
“Kezdetben ezt a hasi dialízist kellene preferálni, mert hosszú távon valószínű, hogy a haemodialízist nem ússzák meg a betegek. Ez viszont egy kicsit szabadabb életet tesz lehetővé számukra, hiszen nem kell másnaponta idejárni kezelésre, hanem havonta egyszer bejönnek egy kontrollra, mint ami most zajlik, és közben viszont ők saját magukat kezelik otthon.”
Nem mindenki ilyen szerencsés, a legtöbben nem kerülik el az úgynevezett haemodialízist.
“Itt látható, hogy egy ilyen érösszeköttetésen keresztül két tűvel szúrjuk őt heti három alkalommal.”
A szombathelyi műveseállomáson 37 ágyon, 4-5 órás váltásban, naponta összesen száznál is több kezelés zajlik. Ezzel a Vas megyei ellátás országos viszonylatban a legjobbak közé tartozik. Az átlagosnál is nehezebb az elhízott betegek gyógyítása, ezért az idei vese világnap kiemelt témája ez. A kóros túlsúly több módon vezethet vesekárosodáshoz.
Kulcsár Imre - orvosigazgató, Szombathelyi Dialízisközpont
“Van egy közvetett út. Az elhízottak között sokkal gyakoribb a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a különböző szívbetegségek, amelyek negatívan befolyásolják a vese működését, hiszen károsítják a vesét. A másik pedig egy direkt út, maga az elhízás az károsítja a vese működését, és ma már létezik olyen vesebetegség, amit az elhízással hozunk összefüggésbe.”
A szakemberek azt tanácsolják, hogy egészséges életmóddal védjük a vesénket, és a recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók használatát mindenki szorítsa a minimumra.