Ebben a parkerdei kiskertben már hajtanak a falevelek, de még nőniük kell ahhoz, hogy a tetvek elleni védekezésre alkalmasak legyenek. Igaz, idén egy kezelésen - a lemosó permetezésen - már túl vannak a növények.
“Mikor elkezd virágozni, még egyszer, s mikor elvirágzott, akkor még egyszer”
Ez a kerttulajdonos évente 6-szor, 8-szor permetezi a fáit, alkalmanként körülbelül 2000 forintot költ vegyszerre. Az elmúlt években váltott, most egy biokészítményt használ, és jók a tapasztalatai.
Rapali Márton - kiskerttulajdonos
“Ez állítólag a földre is jó, meg a fákra is, meg a növényekre is, meg a termésre is. És ugye két éve csinálom, és változott. Biztos, hogy változtak a növényeknek a szárai is, a gyökerei is, a levelei is, tehát erősebb lett minden. Úgy néz ki, legalábbis.”
A szakemberek szerint egyre szélesebb körben jellemző, hogy a gazdák vegyszermentesen termesztik a gyümölcsöket. A többség elfogadható mértékben alkalmaz kemikáliákat, de még mindig vannak - ha csak kevesen is -, akik túlzásba esnek.
Avar Kálmán - osztályvezető, Növény- és Talajvédelmi Osztály, Vas Megyei Kormányhivatal
“Ez az a véglet, ami évről évre csökken, ennek sok oka van természetesen, többek között a vegyszerárak is az oka. Meg hát reméljük, hogy az a propaganda, ami ez irányba akár részünkről vagy bármely más szervezet részéről kifejti az eredményét. Tehát magyarul egyre kevesebbek azok, akik túlzó módon használnak növényvédő szereket és vegyszereket.”
A parkerdei kertbarátok gyakran egymástól tanulnak, többek között e témában is rendszeresen tapasztalatot cserélnek. A társaság most pénteken tartja éves közgyűlését az egyetemen, ahol a korszerű kertművelés és a permetezés lesz az egyik előadás témája.