Magyarországon még kevésbé ismert szalmatermékek gyártásába kezdett a Hegypásztor Kör az Oszkói Szőlőhegyen. Ezeket az építőiparban illetve fűtéshez lehet felhasználni. A “Zsupkészítéstől a szalmapanel gyártásig - Innovatív foglalkoztatási program az Oszkói Szőlőhegyen” című projektben piacképes szalmatermékek és szolgáltatások fejlesztése történik meg. A zsupkészítéshez hagyományos szalmát használnak, darálva pedig briketthez és vályog vakolathoz használják. Ezek mellett egy teljesen modern, új fejlesztésű termék is helyet kap.
Bihari Ádám - építész, ügyvezető, Naturarch Csoport
“Van egy olyan szalma hőszigetelő termékünk, ami alapvetően teljesen természetes helyi szalmából és nem mérgező anyagok keverékéből egy préselés által készült, egy ugyanúgy használható mint bármilyen más, most a piacon kapható hőszigetelés. Táblás, vágható, dübelezhető, ugyanaz a rögzítéstechnika, ugyanaz a vakolattechnika, csak teljesen tűzgátló, páraáteresztő és hőszigetelési teljesítményét tekintve pedig abszolút versenyképes, gyakorlatilag megegyezik a hasonló karakterisztikájú ásványi szálas hőszigetelések teljesítményével.”
20 évvel ezelőtt merült fel először a vasi hegyháton, hogy a hagyományőrzésből és a népi kultúrából munkahelyeket teremtsenek. Akkor elindítottak egy olyan programot, amelyben 6 hátrányos helyzetű, tartósan munkanélküli fiatalnak tanították meg a zsupkészítés, kévekettőzés rejtelmeire.
Kovács István - elnök Hegypásztor Kör
“Több olyan vállalkozás is alakult a térségben akár ezekből a fiatalokból, aki ezt már magánpraxisként vitte tovább. Például a szombathelyi Skanzen is elmondható, hogy olyan mesterek által újulnak meg, egyikük, vagy hát a főmester most is itt van, akik akkor tanulták ezt a szakmát.”
Szecsődi András a szombathelyi Skanzen régi házain is javításokat végzett. A Hegypásztor Kör által ismerte meg a szakmát, amit azóta már oktat is.
Szecsődi András - népi iparművész, Népművészeti Ifjú Mester
“Azért fontos szerinem, mert kihalt mesterséget tudunk megőrizni, és nagyon szép dolgot tudunk belőle előállítani.”
Ez a projektötlet 4 éve fogalmazódott meg Hegypásztor Kör vezetőségének fejében. Az volt a cél, hogy ne csak a zsupkészítést tanítsák meg, hanem korszerű építőanyagokat is gyártsanak szalmából.
Kovács István - elnök Hegypásztor Kör
“Az egyik kísérleti termék egy szalmapanel hőszigetelő tábla volt, aminél el is jutottunk oda, hogy most Vasszécsenyben van egy vályogház, amin kísérleti jelleggel fent van ez a hőszigetelés. Emellett nyilván újragondoltuk a zsupelőállítási technikákat, sikerült beszereznünk egy kiskocka bálázót, hiszen a szalmabála önmagában is mint építőanyag, szigetelőanyag, egyéb anyag megjelenik. Emellett több egyéb terméknek a fejlesztésére is sor került, amik közül én azt gondolom, hogy most a legnépszerűbb a szalmabrikett lesz.”
A programban 7, többségében hátrányos helyzetű munkavállalót foglalkoztatnak 56 millió forint európai uniós forrás segítségével.