Hírek

Védőnők Napja

2020. június 19., 13:57

Magyarországon 1915. június 13-án alakult meg a védőnői szolgálat az anyák és csecsemők védelmére, ami hungarikumnak számít. Tőke Moni 26 éve él hivatásának, több mint 400 gyermek életét és fejlődését kíséri figyelemmel. A felelősség egyre nagyobb, de a sikerélmény kárpótol mindent.

Védőnők Napja

Tőke Moni védőnő
”Amikor észreveszel egy nem megfelelően fejlődő magzatot mondjuk, egy olyan terhességet szűrsz ki, ahol úgy látod, hogy a baba életveszélyben van, esetleg vagy észreveszel egy magas vérnyomást vagy észreveszel egy cukor vizelést és azt tudod mondani, hogy  elküldöm szakorvoshoz, és netalántán még be is igazolódik. És egy sürgősségi császáron menthetsz egy baba életet. Vagy amikor csak így rád köszönnek az oviban, hogy szia Móni néni. Ez jó.”

A járványhelyzet alatt még nagyobb felelősség hárult a védőnőkre, hisz a gyerekorvosok először csak egy hónapos korukban látták a csecsemőket.

Zsuzsánál a terhesség alatt jelentkezett magas vérnyomás, amit védőnője vett észre.

Kenesei Zsuzsanna
“Az ő javaslatára mentünk be a kórházba és lett ilyen sürgősségi császármetszésünk.34. héten. Úgyhogy én tényleg sokat köszönhetek neki. Meg itt a járványhelyzetben is ő volt az, aki eljött hozzánk vagy tudott jönni hozzánk, és biztatott, segített, támaszt nyújtott nekünk végig. ”

A praktikus tanácsokon kívül a védőnők lelki támaszt is adnak a kismamáknak.

Gáspár Eszter
“Az elején nagyon nagy segítségre volt szükségem általa, hiszen első gyermekes anyukaként nagyon hamar elbizonytalanodtam és kétségek közt voltam és akkor jött mindig és ellátott sok jó tanáccsal, hogy nem kell annyira izgulni, hogy mindent jól csinálok és ez mindig a legjobb pillanatban jött. Úgyhogy nélküle sokkal nehezebb lett volna. ”

A védőnők képzése 1989-től diplomához kötött, pótolhatatlan munkájukat a védőnők napja alkalmából László Győző videóüzenetben méltatta.

László Győző - alpolgármester
“A veszélyhelyzet alatt is láthattuk, hogy milyen nagy szükség van erre a munkára. Én csak annyit szeretnék mondani, hogy köszönöm és munkájukhoz sok sikert és hasonló elhivatottságot kívánok.”

A Magyar Védőnők Egyesülete 2011-ben megalapította az "Év védőnője” díjat, amit az édesanyák szavazata alapján ítélnek oda.