Hírek

Védekezés villámcsapás ellen

2017. augusztus 11., 16:20

Magyarországon elsősorban a májustól augusztus végéig terjedő időszakban jellemzőek a villámlással járó viharok. A villámcsapást ugyan kivédeni nem lehet, de a károk megelőzésére van lehetőség.

Védekezés villámcsapás ellen

Viharos napokat élünk:  csütörtökön a szél, míg az elmúlt hét végén pedig a villámcsapások  okoztak károkat  városszerte.  A szél  ellen nem nagyon tudunk védekezni, de a villámok ellen igen.  A villámkárok bekövetkezését az ingatlanok  tulajdonosai  villámhárítóval  tudják megelőzni.  Az  Országos Tűzvédelmi Szabályzat rendelkezik arról, hogy melyek azok az épületek ahol a rendszert kötelező kiépíteni.

Nagy Pál Tibor- villámvédelmi szakértő
“A valóság mindíg picit eltér, mint ahogy azt a szakemberek összeállítják az ilyen törvényekben. Azok az épületek amelyek valamelyest  kilógnak ebből az azonos magasságból, olyan a földrajzi elhelyezkedük, folyóvíz közelében vannak, dombtetőn elyezkednek, vagy egyszerűen csak annyi, hogy viszonylag egyedül állnak a többi épülethez képest, Azokban valószínüleg bekövetkezik ilyen villámcsapás. “

Vannak azonban olyan helyzetek, amikor a szabadtéren kell védekezni a vilámcsapás ellen. Egyes helyek ebből a szempontból különösen veszélyesek lehetnek.

Egyed László-szóvivő, Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
“Az egyszerű ember olyan óvintézkedéseket tehetne meg, hogy semmi képpen se tartózkodjon önálló, egyedül álló fa tövében, azt kerülje mindenképpen. Amennyiben nyílt vízfelületen tartózkodik, azt is el kell hagyni. Valamint földrajzilag, illetve fizikálisan kimagasló helyen tartózkodik, akkor ezt is javasoljuk elhagyni. Hiszen a villámok erre a helyekre előszeretettel csapnak. “

Villámlással járó viharok idején, illetve hosszabb távollét esetén a szakértők a használaton kívüli elektromos készülékek áramtalanítását, valamint  az antenna csatlakozások kihúzását tanácsolják.