Gazdag Erzsi és Weöres Sándor költők, Vukán György zongoraművész, Lesenyei Márta szobrász, Schrammel Imre keramikus - a vasi szellemi élet nagyjai néznek le ránk a falakról a Zarkaházi Szily-kastélyban. Valamilyen módon mindannyian kötődnek Vas vármegyéhez. 47 portrét válogatott a kiállításra Garas Kálmán fotóművész, aki a 70-es években a megyei könyvtár fényképészeként találkozott a portréfotózás kihívásaival, és a műfaj igazán a sajátjává vált.
Garas Kálmán - fotóművész
"Teleobjektívvel közel hozni egy embert, megmutatni az arcát, a mozdulatait, a testbeszédét, ami őt jellemzi. A testbeszéd olyan, mint egy ujjlenyomat, magunkban hordozzuk, és a másik ember is azt látja. Ha ez a mozdulat van lefényképezve, hitelesnek tartják a képet. Ez volt a cél. Szerettem volna az embereket megmutatni."
Inspirálta az is, hogy jobbat akart létrehozni, mint sok korabeli kiadványban szereplő silány portré tudósokról, művészekről. Több híres alanyával barátság is szövődött. Volt, akit rendezvényen fotózott, másokat saját környezetükben - műhelyben, koncertteremben - örökített meg, kizárólag fekete-fehérben.
Garas Kálmán - fotóművész
"A lényeget mutatja meg, a mozdulatot, a gesztust, arckifejezést, nem vonja el a figyelmet a szín. Szép színes portrék is léteznek, de ott több a negatív jelenség is, hogy esetleg nem az jön ki a képből. Leegyszerűsíti az egészet és a lényeget mutatja meg, ezt vallom. Az egyetemen már a 23. tanévet oktatom, ott is a hallgatóktól csak fekete-fehér portrét várok el a műfaj gyakorlása esetén."
A Gyöngyöshermán-Szentkirályi Polgári Kör nevében is Tóth Kálmán önkormányzati képviselő üdvözölte a megnyitó résztvevőit, majd Tóth Csaba festőművész, a kiállítás rendezője ajánlotta az érdeklődők figyelmébe a tárlatot. Úgy fogalmazott: nemcsak mi vagyunk a teremben, hanem a képeken szereplő emberek is.
Tóth Csaba - Munkácsy-díjas festőművész
"Ami itt minket körülvesz, az a sokrétegű jelenség, amit kultúra szóval foglalhatunk egybe, az a mi saját kultúránk, a mi saját identitásunk. Azon belül is a helyi identitásunk."
A fotóst a vadászhoz hasonlította, aki a legmegfelelőbb pillanatra les, és rabul ejti azt. Örökéletűvé teszi a személyt, akit ábrázol. Garas Kálmán életművét igazi értéknek, a vasi identitás egyik legfontosabb részének nevezte. Ő maga is alanya a tárlatnak, a 2000-es években készült róla ez a portré.
"Amikor József Attila évforduló volt, és Oladon volt egy kiállításom, Pete György nyitotta meg. Ez akkor, a megnyitón készült."
"Sokszor megyek Szombathelyre, gondjaimtól szabad helyre."
Weöres Sándor: Vasmegyei üdvözlet című versét Horváth Soma alpolgármester szavalta el, a megnyitón közreműködött Csanádi Szilvia, a Savaria Szimfonikus Zenekar hegedűművésze.
A kiállítás január 31-ig látogatható.