Welther Károly 56-os mártír sírjánál vette kezdetét a városi ünnepségsorozat. A nagy műveltségű ügyvéd javaslatára állították fel 1956. október 23-án a Szombathelyi Értelmiségi Bizottságot, október 28-án a Vas Megyei Forradalmi Bizottság elnökévé választották.
"A megye forradalmi vezetőjeként megtartotta és betartatta a törvényeket. Jórészt neki köszönhető, hogy nov. 4-ig sem Szombathelyen, sem pedig a megyében nem történt vérontás, és komolyabb fegyveres összecsapás sem volt."
November 4-én letartóztatták, elhurcolták, bebörtönözték. Szabadulása után a hatóságok folyamatosan zaklatták. Nem vállalta a besúgó szerepét, az öngyilkosságot választotta. Sírján koszorút, virágot, mécsest helyeztek el a Welther család tagjai, a városi és a vármegyei önkormányzat, valamint a kormányhivatal vezetői.
"Zörög, remeg, papír, keret."
Az 56-osok terén, a nemzetőrök emlékfalánál folytatódott az ünnepség. Szabó Róbert Endre mondott verset, majd Tóth Dániel énekelte Pintér Béla: 56 él című dalát.
"Közben senki se beszélt róla, tudod, nem volt szabad, csak az emlékét őrizték a pesti tűzfalak."
Ünnepi beszédében Danka Lajos önkormányzati képviselő emlékezett a forradalom eseményeire. Felidézte édesapja történetét, aki élelmiszerszállítmányt kísért volna a pesti forradalmároknak, ám a falurendőr ezt megakadályozta. Később bujkálnia kellett, és elbocsátották a munkahelyéről.
"Véleményem szerint nemcsak azok az áldozatok, akiket lelőttek, hanem azok is, akiknek padlását lesöpörték, heteken át kínozták az ÁVO laktanyában, és azok is, akiknek mindenét elvették. Ha így nézzük, a magyar társadalomban nincs olyan család, akinek ne okozott volna kárt a szocialista időszak."
Az emlékezők fejet hajtottak a nemzetőrök emléktáblájánál. Önkormányzati, kormányhivatali vezetők, pártok, társadalmi szervezetek képviselői helyeztek el koszorút, mécseseket.
"Nekünk a legszebbik estét, fekete gyászra festették."
A megemlékezés ünnepi közgyűléssel folytatódott a Városháza nagytermében. A Mesebolt Bábszínház művészei Faludy-, Kányádi- és Pilinszky-versekből, népdalokból állítottak össze emlékműsort.
"1956. Nem emlék, nem múlt vagy nekem. Nem történelem, de húsom-vérem."
Az 56-os atyákra és a 90-es fiúkra emlékezett ünnepi beszédében Nemény András polgármester, felidézve a szabad szombathelyi önkormányzat megalakulásának körülményeit, és Wagner András tevékenységét.
Nemény András - polgármester
"A világot, ahová születünk, nem választhatjuk meg, de hogy mit teszünk benne, azt igen. Nekünk kell tudni, mit tartunk fontosnak, értéknek, mit vagyunk hajlandóak kockáztatni, áldozni érte. Az 56-os atyákat és a 90-es fiúkat lényegét tekintve egy szó köti össze, talán a legfontosabb szó: a szabadság."
A polgármester úgy fogalmazott: a szabadság levegője nélkül nem érdemes élni. Ez ma is a legfontosabb érték. A tét ma a lehetőségekhez való hozzáférés szabadsága. Hozzátette: mélyen hisz az önkormányzat szabadságában.
Az ünnepi közgyűlés pezsgős koccintással ért véget, Kelemen Krisztián tanácsnok, önkormányzati képviselő mondott pohárköszöntőt.