Hírek

Újraindult a Szombathelyi séták elnevezésű helytörténeti sorozat

2017. szeptember 08., 13:58

Szeptemberben a Szombathelyen született Tóth István szobraival ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Ő az alkotója Szily János és Horváth Boldizsár szobrának, de számos jelentős munkája van szerte az országban és a határon túl is.

Újraindult a Szombathelyi séták elnevezésű helytörténeti sorozat

A nevét alig, alkotásait azonban annál inkább ismerik a szombathelyiek. Tóth István szobrászművész ebben a Mátyás király utcai házban született - innen indult a belvárosi séta, amelyet a TIT baráti köre kezdeményezett.

Wiktora Antal elnök, Vas Megyei TIT Egyesület Tóth István Baráti Köre
Annak ellenére, hogy naponta járva a városban, köztereken, utcákban találkozni lehet a szobraival, ha csak a Szily János püspök szobrát mondjuk, Horváth Boldizsár szobrát mondjuk, és a közgyűjteményekben, az egyházi tulajdonban lévő szobrai is nagyon híresek, és nagy művésszé tették őt.

Az 1890-es évektől aktívan dolgozó művész életútjával a Szombathelyi Képtárban ismerkedtek meg az érdeklődők.

"Tóth István, miután Szombathelyen elvégezte az elemi iskolát, a következő iskolát azt Felsőlövőn végezte, a reálgimnáziumot."

Tóth István később a bécsi képzőművészeti akadémia növendéke lett. Több mint 400 alkotás fűződik a nevéhez - közülük néhány szobrot és kisplasztikát a Savaria Múzeum történeti gyűjteményében őriznek. Ez a polipölő életnagyságban például a Budai Vár tövében látható, de alkotásai díszítik a Parlamentet, a Halászbástyát, legtöbb műve pedig a szegedi dómot. Ő készítette a székesegyház Szent Márton hermáját és a püspökvárban is vannak alkotásai. A séta résztvevői közül többen találkoztak már munkáival szerte az országban vagy a határon túl.

Molnár Rezső
A munkatársam volt Ács Pali bácsi, aki élelmiszeripari mérnök volt, és aki könyvet írt Tóth Istvánról, tehát pótolta azt, amit a város elmulasztott, mert igazából, akinek Nagyváradon, Budapesten, Szegeden, Szombathelyen, de Pozsonyban, Bécsben is vannak szobrai, azért megérdemli, hogy emlékezzünk rá.

Aki erről a sétáról lemaradt, szeptember 14-én vagy 20-án csatlakozhat a következő, Tóth István emlékei nyomába eredő csoporthoz.