Hírek

Újabb börtönszínházi előadások születtek

2024. október 28., 17:30

Újabb börtönszínházi előadások születtek a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága művészetterápiás pályázati programjában. Ezúttal a hét erény volt a központi téma, a szombathelyi intézetben. A Mértékletesség című darabot írták meg és állították színpadra a fogvatartottak. Ez a projekt - a munka és a tanulás mellett - már harmadik éve segíti az elítéltek későbbi visszailleszkedését a társadalomba.

Újabb börtönszínházi előadások születtek

Két éve a tízparancsolat, tavaly a hét fő bűn, idén pedig a hét erény volt a művészetterápiás pályázati program témája, amelyben tíz intézet vesz részt. A fogvatartottak minden alkalommal csupán egyetlen szót kapnak, ehhez kell darabot írniuk és előadniuk azt. A szombathelyi börtönben ezúttal a mértékletesség erényét dolgozták fel. A 40 perces darab sajtóbemutatóját csütörtökön tartották.
 

"Megkérlek még egyszer, hogy pengesd ki a cechet és told el a biciklit. Túl sokat dolgozol, túl sokat. Ennyi pozíciót betöltve nem csoda, hogy ennyire kimerült vagy. Mértékletesség, barátom, mértékletesség!"

A történet egy étteremben játszódik, ahol a vendég végigeszi az étlapot, de fizetni nem tud. A jellem- és helyzetkomikumra épülő, egy szálon futó sztori tíz szereplőt mozgat. Majdnem mindenki szélhámos, és hazudik önmagáról, a csalások hátterében pedig az előrejutás vágya áll. Minden egyes karakter és a történet hiteles, jó ritmusban jönnek a poénok és szólal meg a zene.

"Volt egy jóbarátja, úgy hívták, hogy Picúr. Álomország tengerpartján, játékok közt élt."

Végül lelepleződik a bűn, és győz az erény. A fogvatartottak június óta próbáltak. Egyikük írta a darabot, de a szöveg folyamatosan alakult, csiszolódott.

"Mindannyiunknak jó volt. Amíg az ember nem itt van a szürke falak között, az jó, a lelkünk szabadul ki egy kicsit. Mindegyikünk jó pár évig itt van, és ha a lélek egy kicsit szabad, talán hozzászokik a szabadsághoz, és kint könnyebb lesz."

"Még sosem találkoztam sittessel. Megérinthetlek?"

A művészet hidat épít a közönség és az elítéltek közé, de a darabban részt vevő fogvatartottak is másképp tekintenek egymásra és önmagukra. Hihetetlen érzékenységgel és alázattal dolgoztak együtt Várnagy Andrea mentorálásával.

Várnagy Andrea - Liszt Ferenc-díjas zongoraművész
"Meg tudjuk mutatni, hogy a falak mögött milyen intenzív lelki munka folyik, hiszen a színdarabok, a művészet lehetőséget ad arra, hogy az elítéltek tükröt tartsanak a saját lelkük elé, a színdarabok megírásával a saját bűnükkel is tisztában jöjjenek, és annak következményeivel."

A börtönökben megvalósuló, egyedülálló művészetterápiás program - a munka és a tanulás mellett - a reintegrációs folyamat szerves része, ami a fogvatartottak társadalomba való visszailleszkedését segíti.

Németh Éva - , parancsnokhelyettes, I. Agglomeráció
"A börtönben töltött idő - kinek mennyi - rossz döntések sorozata, egy olyan út, ami végül ide vezetett. A mi célunk az, hogy az itt töltött idő alatt olyan programokat, alternatívákat kínáljunk, olyan személyiségfejlődésen mehessenek keresztül, amivel a szabadulás után másképp boldogulnak."

A szombathelyi "társulat" munkájának eredményességét jelzi, hogy egy hónappal ezelőtt egy drámával megnyerték az Országos Börtönszínházi Találkozót.

"Valaki mondja meg, kinek kell hinnem, valaki mondja meg, kinek nem."