A nemzetiségi választáson csak azok vehetnek részt, akik előzetesen regisztráltak a nemzetiségi névjegyzékbe. Ezt már az előző önkormányzati választás előtt megtehették, de aki akkor nem jelentkezett, most pótolhatta a helyi választási irodában. A nemzetiségi szavazók saját választókerületükben adhatták le voksaikat: a fehér szavazólapokon a szombathelyi polgármesterre és a körzet képviselőjére, a zöld színű lapokon pedig a nemzetiségi listára illetve jelöltekre szavazhattak.
Szombathelyen a horvát, a német, a roma és a szlovén nemzetiség tagjai választhattak nemzetiségi önkormányzatot. A német nemzetiségi névjegyzékbe 196-an regisztráltak, köztük a német önkormányzat eddigi elnöke, Friedl Tamás és családja. Véletlen, hogy épp a német nyelvoktató nemzetiségi iskolában, a Regulyban.
Friedl Tamás
Szombathelyen mindeki 3 zöld színű szavazólappal találkozik, ez úgy épül föl, hogy egy a helyi önkormányzatra, egy a területi, azaz a Vas megyei listára, és egy az országos listára való szavazási lehetőség van, én úgy mondanám, hogy nálunk, németeknél nincs megyei illetve országos szinten választási lehetőség, hiszen mindenhol egy lista alakult, egységben vagyunk ebből a szempontból, úgyhogy a helyi nemzetiségi önkormányzat esetében van, ahol a megenngedett 3 vagy 5 fő, tehát akik majd a képviselőtestületet alkotják, van, ahol többen is vannak, ….jelen esetünkben Szombathelyen 5 X-et kell behúzni, hiszen úgy szól a törvény, hogy ahol 100-nál többen vannak, adott településen, ott 5 fős testület alakul meg.
A leendő német önkormányzat legfőbb célkitűzése a következő ciklusban a Reguly-iskola felújítása lesz: szeretnék a jelenlegi, kis méretű tornatermet bővíteni vagy egy újat építeni.
Magyarországon összesen 10 szlovén települési önkormányzat alakul, ebből 8 Vas megyében, közülük az egyik Szombathelyen. A legutóbbi népszámlálás adatai szerint a megyeszékhelyen 130-an vallották magukat szlovénnek, a nemzetiségi névjegyzékbe azonban csak 45-en vetették fel magukat. Ők a települési önkormányzat tagjaira és az országos listára szavazhattak - területi, azaz megyei listára nem.
Mukicsné Kozár Mária
Ezek a nemzetiségi szavazólapok kétnyelvűek, ennek nagyon örülünk, a mienk szlovén és magyar nyelvű, 12:11 az országos listát a magyarországi Szlovének Szövetsége állította össze, ők voltak a jelölő szervezet, és ezen szerepel 17 név, 15 képviselő lehet a közgyűlésben, és csak listára szavazunk, tehát nem jelöltekre. 12:29 A helyi, szombathelyi szlovén nemzetiségi önkormányzat képviselőjelöltjei 3-an vannak, 3 is lehet a képviselőknek a száma, ez pedig attól függ, hogy 3 vagy 5, hogy július 30-án hányan voltak a névjegyzékben. …. a képviselőtestület.
A szlovének nemzeti identitásuk megőrzését és kultúrájuk ápolását tartják legfontosabb feladatuknak a következő ciklusban.
Szombathelyen a roma nemzetiségi névjegyzékben szerepelnek a legtöbben: 455-en regisztráltak, így ennyien is választhatnak. A leendő önkormányzat 5 tagú lesz, akiket a Lungo Drom Országos Cigány Érdekvédelmi és Polgári Szövetség vagy a Roma Polgárjogi Mozgalom Borsod-Abaúj- Zemplén Megyei Szervezetének jelöltjei közül választanak meg. A horvátok is 5 tagú testületet választhatnak, jelöltjeik közül 5-en a Gradistyei Horvátok Egyesületének színeiben, egy jelölt pedig a soproni horvátok egyesületének képviseletében méreti meg magát.
A nemzetiségi szavazás sajátossága, hogy a zöld borítékot, amelybe a zöld szavazólapok kerültek, le is kell zárni, a szavazat csak ebben az esetben érvényes. Ennek oka, hogy a nemzetiségi szavazatokat nem a szavazókörökben számolják össze, így eredmény is csak később várható.
A nemzetiségi önkormányzatok elnökeinek és képviselőinek mandátuma tegnap lejárt, az új testületeknek a választás után 30 napon belül kell megalakulniuk.