Hírek

Új területek csatlakoztak a Szent Márton Európai Kulturális Útvonalhoz

2016. január 15., 20:18

A Szent Márton Európai Kulturális Útvonalhoz novemberben újabb ország, Luxemburg és egy újabb régió, Flandria csatlakozott. Az immár 10 országot érintő hálózat  soros elnökségét 2016-ban az útvonal magyar szervezete látja el. Szeptember végén Szombathelyen tartótájékoztják majd a  közgyűlést és a hozzá kapcsolódó konferenciát. A részleteket sajtótájékoztatón ismertették, melyen szó esett a Szent Márton jubileumi évnek az útvonalhoz kapcsolódó programjairól is.

Új területek csatlakoztak a Szent Márton Európai Kulturális Útvonalhoz

A Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Szombathelyen, Szent Márton szülővárosában kezdődik, és tíz országot érintve egészen Tours-ig vezet. Azokat a településeket érinti, amelyek kötődnek névadójának életéhez, tevékenységéhez, szellemiségéhez. Számos kiadvány, legutóbb egy francia szerző gazdagon illusztrált könyve mutatja be a Márton-kultusz emlékeit, köztük a szombathelyieket is. A Szent Márton-emlékévre megnövekedett azoknak a száma is, akik jelezték, hogy gyalogosan vagy más módon járnák végig a kulturális útvonalat vagy annak egy-egy szakaszát.

Aigner Géza - plébános
“Különösen szép az útvonalnak a fő gondolata, a megosztás. Hogy megosszuk egymás értékeit kulturális, szellemi, lelki értékeit. Ebből nagyon sokszor az születik, hogy  beszámolók, könyvek jelennek meg utána, és az egyes kistelepülésnek a Szent Márton tisztelete, egy európai vérkeringésbe kerül bele.”

A középkori Magyarországon több száz Márton tiszteletére szentelt templom állt, ezek közül mára csak alig száz ismert. A Szent Márton-emlékév alkalmat adhat az egykori kultuszhelyek felkutatására.

Orbán Róbert - elnök, Szent Márton-útvonal magyar tanácsa
“Arra hívjuk fel a helyi lokálpatrióták figyelmét, hogy valamilyen módon jelöljék meg az egykori Szent Márton-templomokat. Ez lehet akár egy emléktábla, oszlop, kereszt… saját belátásuk szerint.”

Idén folytatják Szent Márton jelképes lábnyomának elhelyezését is, melyből néhány már idehaza is található, így Szombathelyen, Zalaszentmártonban és Pannonhalmán. Nyáron Balatonudvariban is elhelyeznek majd egy lábnyomot.  

Feiszt György - ügyvivő, Szent Márton-útvonal magyar tanácsa
“Kisközség a Balaton partján, amit ugyan nem érint a gyalogosútvonal nem érint, viszont az ún. networkbe ők is beletartoznak, mert igyekeztünk minden Szent Márton-kultuszhelyet, olyan templomot vagy települést, ahol Szent Mártonnak valamilyen kötődése van, támogatni abban, hogy tudjanak az útonalról, és mi is tudjjuk, hogy ott mi történik.

Az emlékévben a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Magyarországi Tanácsa részt vállal túrák vezetésében a Pannonhalma-Szombathely közötti szakaszon, és a Szent Márton nevét viselő települések közép-európai találkozójának szervezésében. Kőszegen emlékhelyet avatnak majd, Kisújbányán üvegművészeti kiállítást rendeznek. Szeptember végén pedig Szombathelyen tartják a ez európai hálózat nemzetközi közgyűlését.