Hírek

Új múzeummal gazdagodott Szombathely, állandó helyet kapott Schrammel Imre keramikusművész életműve

2021. június 28., 14:47

A nemrég felújított Éva-malomban több mint száz alkotást csodálhat meg a nagyközönség. Az ünnepélyes megnyitót a Múzeumok Éjszakáján tartották, melyen maga a művész is részt vett.

 

Új múzeummal gazdagodott Szombathely, állandó helyet kapott Schrammel Imre keramikusművész életműve

A megyeszékhely egyik legnagyobb alkotója, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas magyar iparművész, keramikus, Schrammel Imre életműve mostantól az átalakított Éva-malomban tekinthető meg. A Múzeumok Éjszakáján Nemény András polgármester nyitotta meg az új állandó kiállítást, majd a Wehner Tibor méltatta az alkotásokat.

Wehner Tibor - művészettörténész
“Minden mű értelmezésében segítségünkre lehet az a Schrammel-tétel, amely szerint a művészet egy lehetséges magyarázata a nyomhagyás.”

A város művészeti életében is hatalmas lépés az állandó tárlat megvalósulása - mondta el Savaria Múzeum igazgatója.

Csapláros Andrea - igazgató, Savaria Múzeum
“Schrammel Zoltán, a művész fia újította fel az Éva-malmot, és tervezte meg egy múzeumnak, és ez a gyűjtemény most ide kerülhetett egy kiállítás formájában, és azt hiszem, hogy ez a város életének, kulturális életéhez sokkal többet adott hozzá, mint ami eddig is volt, magának a Képtárnak a gyűjteményéhez is, ami nagyon fontos, hogy művész út a megnyitón is itt volt, és tárlatokat is fog vezetni, és azt hiszem ,az ő szájából megismerni ezt a gyűjteményt, maga lesz a csoda.”

Absztrakt, klasszikus, nonfiguratív alkotások láthatók a legkülönbözőbb témakörökben. Schrammel Imre az ezredvégi kerámiaművészet megújítója.

Schrammel Imre - iparművész, keramikus
“Tulajdonképpen azt szeretném észrevetetni, hogy a kerámiának, ennek a nagyon csodálatos műfajnak, amelyet úgy szoktak jellemezi, hogy az ember valamilyen nyersanyagot keres, vesz, stb., és abból valami olyan tárgyat kínál, amit el lehet adni, ami örömet okoz az embereknek, stb. Én nem erre koncentráltam, hanem pont arra, hogy amiből csináljuk, a föld, az tulajdonképpen mit üzen nekünk.”

Az ugyancsak Kossuth-díjas művész, Németh János szerint barátjának sikerült is mindezt megvalósítania, életműve is ezt bizonyítja.

Németh János - szobrász
“Rájöttünk arra, hogy az anyag szépsége az, ami igazán dominál, én ugyan a népművészet és archaikus, ősi művészet felé távolodtam, azok a gyökerek, de valójában a gyökerek azok a Föld mélyéből jönnek ki, és a ma sugaraiból nő a növény, és a mai napfény teszi hozzá azokat a sugarakat, amelyek életszerűvé, korszerűvé teszik, és ebben Schrammel Imre olyan fantasztikus életművet hozott létre, amelyben az anyag dominál, (a plasztika dominál, az erő dominál, és a legegyszerűbb formai eszközökkel a kifejezés!” )

Az eseményt követően bemutatták a Schrammel Imre életéről, munkásságáról szóló kiadványt.