Hírek

Új fenntartója lehet a Reguly-iskolának

2015. május 07., 19:24

Kikerül az önkormányzati fenntartás alól a Reguly Antal Nyelvoktató Nemzetiségi Általános Iskola. Új működtetője a szombathelyi német nemzetiségi önkormányzat lesz, amennyiben ezt jóváhagyja az országos német önkormányzat és Balog Zoltán miniszter.

Új fenntartója lehet a Reguly-iskolának

Évről évre több kisdiák kezdi meg tanulmányait a Reguly-iskolában. Jelenleg 292-en tanulnak itt. Az idei beiratkozáskor 53-an választották az iskolát, így ősszel két elsős osztály kezdi a tanévet. A kéttannyelvű és nemzetiségi nyelvoktatás abban különbözik egymástól, hogy előbbibe egyéni képesség révén lehet felvételt nyerni, míg utóbbiba igény szerint lehet jelentkezni.

Friedl Tamás – elnök, Szombathely Német Önkormányzata
„A Regulyban 1-től 8 osztályig majdnem kizárólag német nemzetiségi tanulók vesznek részt az oktatásban és ennek szerves része az a lehetőség, hogy az iskolát, mint fenntartó át tudjuk venni.”

A 2011-es közoktatási törvény lehetővé teszi, hogy a települési nemzetiségi önkormányzat átvegye, működtesse, és fenntartsa az iskolát. A német önkormányzat a megállapodás révén közelebb kerülhet a szülőkhöz.

Zielbauer György – igazgató, Reguly Antal Nyelvoktató Nemzetiségi Általános Iskola
„Számunkra fontos, hogy a nemzetiségi önkormányzat tartsa fennt az iskolát és működtesse, több lehetőségünk fog nyílni anyagilag és a nemzetiségi továbbképzések, valamint identitástudat növelésére is.”

Az iskola fenntartása és működtetése eddig közel 30 millió forintjába került a városnak. Ezt az összeget a jövőben az önkormányzat az oktatás fejlesztésére fordíthatja – fogalmazott Rettegi Attila Szombathely Ma című közéleti műsorunkban.

Rettegi Attila – elnök, Oktatási és Szociális Bizottság
„Nem célunk szabadulni az általános iskoláktól, de hogy ha már van egy ilyen kezdeményezés, úgy gondolom, mint minden más kezdeményezés, ami az önkormányzati szférán kívülről érkezik, az gazdagítja véleményem szerint a város oktatási rendszerét.”

A nemzetiségi nyelvoktató iskolák is létrehozhatnak saját gazdasági szervezetet, ezen keresztül történik majd az intézmény fenntartása és működtetése. A megállapodás hatályba lépéséhez szükséges a szombaton összeülő országos német önkormányzat jóváhagyása, ezt követően Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere május végéig aláírhatja az együttműködést.