A tárlat boldog békeidőket idéző első részének központi motívuma az a turulmadaras emlékmű, amely a felvidéki Nyitra melletti Zobor-hegyen állt. Az ezeréves Magyarország tiszteletére emelt szobrot 1921-ben cseh légiós csapatok felrobbantották. Hesztera Aladár restaurátor a megmaradt darabokból összeállított egy újabbat, amit 2015-ben állítottak fel. A tárlókban korabeli fényképek, térképek, kiadványok láthatók.
Melega Miklós - igazgató, MNL Vas Megyei Levéltára
"Amilyen egyedül állok most a kiállítótérben, annyira magára hagyatott volt Magyarország is, amikor 1920-ban a győztes hatalmak a trianoni békének nevezett diktátum, tulajdonképpen ultimátum aláírására kényszerítették Magyarországot. Ez a diktátum a történelmi Magyarország halálos ítéleteként értelmezhető, ha pedig az emberek, a magyar nemzet oldaláról nézzük, akkor életfogytig tartó szabadságvesztésként értelmezhető az, hogy magyar nemzettársainkat kisebbségi jogfosztott létbe kényszerítették."
Az ország elvesztette területének kétharmadát, lakosságának több mint felét. A kiállítás megjeleníti a trianoni palota belső terét, az érkező magyar delegációt és az aláírás pillanatát.
A kényszerpályát jelképező fekete folyosó a látogatót a Trianon utáni időszakba vezeti. A terem közepén elhelyezték Vas vármegye térképét, amit területének 40, lakosságának 42 százalékától fosztott meg a trianoni döntés.
Melega Miklós - igazgató, MNL Vas Megyei Levéltára
"A teremben elhelyezett tablókon és vitrineken a trianoni békediktátum Vas vármegyei következményeit mutatjuk be, 15 tematikus egységben. Ismertetjük Vas vármegye etnikai viszonyait, nemzetiségeit, Muravidék és Őrvidék elcsatolásának körülményeit, illetve Muravidék 1941. évi visszacsatolásának örömteli eseményét. Szót ejtünk a nyugat-magyarországi felkelésről is, bemutatván ennek dokumentumait."
A tárlat megemlékezik a Magyarországhoz visszatért hűséges falvakról, sorra veszi a vármegyét sújtó gazdasági károkat, a kulturális kincsek és épített örökség elvesztését, szól a határon túlról érkező magyar menekültekről, és foglalkozik a korszakot jellemző revíziós törekvésekkel. (7:30) A szervezők külön egységet szenteltek az oktatás történetének, bemutatják azokat a tankönyveket, amelyek segítették a hazaszeretetre való nevelést. (7:58) A kiállítás záró szakaszában emlékművek, emlékkeresztek állításáról, az országzászló mozgalomról láthatók dokumentumok, és a Trianon-kérdés bőséges hazai irodalmából is válogatnak. A tárlat több intézmény, civil szervezet, kutató és magángyűjtő összefogásával valósult meg. Ha a járványhelyzet engedi, szeptember végéig lesz látogatható, addig is a kiállítást bemutató kisfilm a Vasi Múzeumbarát Egylet Youtube-csatornáján tekinthető meg.
Hírek
Túlélni a tragédiát
A trianoni békediktátum következményei Vas vármegyében címmel kiállítás nyílt szombaton a Vas Megyei Levéltárban. Mivel a tárlat a járványhelyzet miatt egyelőre nem látogatható, online megnyitót és vezetést tartottak.