Így elporladhatnak a rovargyűjtemények, ha nem megfelelően tárolják őket. A tudományos előadások elsősorban az iskolák vezetését célozták meg: számos egyszerű tanács hangzott el, hogy ezek a kincsek ne menjenek tönkre.
Vig Károly - igazgatóhelyettes, Savaria Múzeum
“A szertárak folyamatos ellenőrzése, tisztán tartása, azoknak az életnyomoknak a keresése, amelyek ott jelenlévő kártevő állatok jelenlétére utalnak. Vannak fizikai módszerek is, hűtés, fénytől való elzárás, és ha már nincs más, akkor vannak kémiai módszerek is, molyirtótól kezdve a gázosításig.”
Őzek, vaddisznók, mókusok, rókák - a térségünkben élő állatokból általában minden szertárban találunk preparátumokat. A diákok ezeken tanulják meg ezek jellegzetességeit, legalábbis, ha még felismerhető rajta. Többségük kifakult, foszladozik, vagy éppen széttörött.
Ferencz Eszter - szilikát Restaurátor, Savaria Múzeum
“Nagyon kevés az az összeg, amit erre tudunk fordítani, a műtárgyvédelemre. Ez ha a többszöröse lenne, akkor is benyelné a múzeum szervezete, de igyekszünk, haladunk, mindig kicsi lépésekben.”
A Vasi Látványtárban például kiváló körülményeket tudnak előállítani az ott őrzött preparátumoknak. Az oktatási intézmények szertáraiban azonban más a helyzet: nagyon ritka, hogy egy iskolában megfelelően gondozzák az ilyen kincseket. A múzeum munkatársai azonban tudnak nekik segíteni.
Dankovics Róbert - muzeológus, Savaria Múzeum
“Tudunk egyrészt szaktanácsadással szolgálni, másrészt ha olyan jellegű a beavatkozás, akkor magát a munkát is a múzeum részben el tudja végezni.”
Erre az előadás-sorozatra elsősorban iskolaigazgatók, biológusok és szertárosok voltak kíváncsiak.