Az I. világháborút lezáró békediktátum Vas megyét is jelentős mértékben megcsonkította. Területe hatvan százalékára, lakosságszáma 58 százalékára zsugorodott. Veszített gazdasági erejéből, kulturális javaiból. Ugyanakkor Nyugat-Dunántúl az egyetlen régiója az országnak, ahol a felkelések következtében visszacsatoltak településeket.
Kukor Ferenc - megyei alelnök, Rákóczi Szövetség
“1922-ben Szomorócon, illetve 1923-ban a nyugat-dunántúli határvidéki tíz falu közfelkiáltás után visszatért Magyarországhoz.”
Szombathelyen még nincs trianoni emlékhely, létrehozását a hét civil szervezet által alapított Nemzeti Összetartozás Szombathelyi Emlékbizottsága kezdeményezte.
Gregersen-Labossa György - egyesületi tag, Polgárok a Városért Egyesület
“Tudjuk, hogy hol a helye: a Szent István parkban lesz az egykori szökőkút helyén, tudjuk, hogy mit akarunk nagyjából: hogy nem egyszerűen csak egy statikus emlékmű, hanem egy találkozópont, hisz ez most a nemzeti összatartozásnak is az emlékhelye. Egyfajta interaktivitás is legyen benne, hogy a fiatalok számára is vonzó legyen, tehgát tanítson is, felüdülést is adjon, ugyanakkor emlékezhessünk is.”
A századik évforduló napján hirdették meg az országos nyílt ötletpályázatot.
Melega Miklós - önkormányzati képviselő
“A kiíró kiköti az alkotás karakterére vonatkozóan, hogy az feleljen meg a nemzeti összetartozás szellemiségének, és segítse elő az emlékhely közösségteremtő szerepének érvényesülését. A térbeli kompozíció utaljon a trianoni döntés tragikus következményeire , a történeti Mo és Vas vármegye területi megcsonkítására. Az alkotás művészi mondnivalója összhatásában legyen reményt keltő, jövőbe mutató, fejezze ki a magyar nemzet egységét és életerejét.”
Gyűjtést indítottak, amihez a város hárommillió forintot ajánlott fel, várják cégek, magánszemélyek hozzájárulását is. Vargyas Csaba dédszülei Erdélyből települtek át 1920 júniusában az anyaországba, ő egymillió forintot adományozott az emlékhely kialakítására.
Vargyas Csaba - vállalkozó
“Figyelmeztetni kell ez az emlékmű az összes magyar embert, hogy az elképzelhetetlen is megtörténhet. Nekünk együttes küldetésünk van ebben a világban, ebben az életünkben, és csak az összefogás mentén juthatunk előbbre.”
A pályázatokat augusztus 31-ig várják, a nyertes pályaműről szakmai zsűri javaslata alapján az emlékbizottság dönt.
Hírek
Trianon-emlékhely ötletpályázat
A Honderű Asztaltársaság Egyesület, a Polgárok a Városért Egyesület, a Polgári Egyesület Szombathelyért, a Klapka György Lovas Polgárőr és Hagyományőrző Egyesület, a Rákóczi Szövetség Vas Megyei Szervezete, a Szülőföld Egyesület, valamint a Vas Megyéért Egyesület megalakította a Nemzeti Összetartozás Szombathelyi Emlékbizottságát – ennek a feladata a trianoni emlékhely terveinek elkészíttetése és a szükséges anyagi forrás előteremtése. A pályázatot a 100. évfordulón hirdették meg.