Közösen énekelte a Himnuszt az a több tucatnyi városi megemlékező, aki részt vett a Nemzeti összetartozás napi rendezvényen. Ezt követően a Weöres Sándor Színház színésze, Szabó Tibor emlékeztetett arra, hogy 2010-ben fogadta el a magyar országgyűlés a nemzeti összetartozás napjáról szóló törvényt.
“A képviselők több mint ⅘-e voksolt a jogszabály elfogadása mellett… minden tagja része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összaetartozása valóság.”
Ünnepi beszédében Rettegi Attila emlékezett a trianoni békediktátumra, és a magyarságtudat jelentőségét hangsúlyozta - amely független az országhatárok változásától.
Rettegi Attila - önkormányzati képviselő
“Mi, akik erre a vidékre születtünk, vagy Erdélybe, vagy a Kárpátaljára, vagy a Felvidékre, mi azok vagyunk és voltunk - függetlenül a határoktól - akik, akik tudják kicsoda Petőfi Sándor, kicsoda Ady Endre, akiket összeköt a közös nyelv, az a feladatunk, hogy ezt észrevegyük, meglássuk egymásban a társat és meglássuk ebben a közösségben az erőt, amire a jövőt lehet építeni.”
A város képviselői az I. világháborús emlékműnél koszorút helyeztek el, és mécseseket gyújtottak a résztvevők. Az Ungaresca táncegyüttes műsora zárta a városi rendezvényt.
Több éves hagyomány, hogy június 4-én emlékműsort rendez a Herényi Kulturális és Sportegyesület is a Herényiek Házában. A Gothard Jenő Általános Iskola tanulói szavalatokkal és néptáncműsorral készültek. Ünnepi köszöntőt mondott Koczka Tibor alpolgármester, a körzet önkormányzati képviselője. Beszédében kiemelte: Trianon súlyos lecke, amit időről időre fel kell olvasnunk, és meg kell értetnünk a felnövekvő generáció tagjaival is.
“Már meguntam a járkálást, a járkálást, a bujdosást, az idegen földön lakást.”
A Premontrei Gimnáziumban ünnepélyes keretek között székelykaput adtak át, amely a magyarság szétszakadására figyelmeztet.
Fazakas Zoltán Márton - premontrei apát
“Nekünk az a dolgunk, hogy mindenkit helyesen figyelmeztessünk, úgy ,ahogy a mohácsi vészről is meg kell emlékeznünk, ugyanúgy meg kell emlékezni a dicsőségesebb magyar történelmi eseményekről, de ugyanúgy erről is sajnos meg kell emlékeznünk.”
A kézzel faragott székelykaput, amely az ősi premontrei falu, Türje adománya, Fazakas Zoltán Márton premontrei apát szentelte meg.
Hírek
Trianon 99 éve
Az evangélikus templomban kezdődött, majd az I. világháborús emlékműnél folytatódott a Nemzeti összetartozás napjához kapcsolódó városi megemlékezés. A többi között a Herényiek Házában és a Premontrei Gimnáziumban is ünnepséget tartottak a trianoni békediktátum évfordulóján.