Szent István lovasszobra, Korsós lány, Térdepelő püspök kisplasztika - pályája során több mint 400 szobrot alkotott Tóth István, aki 1861-ben Szombathelyen született. A bécsi képzőművészeti akadémián tanult, majd Budapesten a Várkert Bazárban bérelte Stróbl Alajos korábbi műtermét, itt alkotott élete végéig. Művei az ország számos pontján megtalálhatók. A szegedi dómot 140 alkotása díszíti, a Parlament homlokzatán királyszobrai láthatók. Számos díj birtokosa, Bosszú című férfi aktjával ezüstérmet nyert a párizsi világkiállításon.
A kiállítás ötletgazdája a Vasi TIT Tóth István Baráti Köre. A bemutatott darabok egy része a Savaria Múzeum gyűjteményéből való, a többi magántulajdonban van.
Czenki Zsuzsanna - igazgatóhelyettes, Savaria MHV Múzeum
"Ennek a két szervezetnek, bár az egyik civil szervezet, a másik közintézmény, közös a missziója, mely a helyi identitástudathoz, az emlékekhez, az őrzéshez és annak bemutatásához a jelenkornak és a fiatalabb generációnak sikerülne, ez talán a mi küldetésünk.”
Wiktora Antal, a baráti kör elnöke a megnyitón felidézte az alkotó életének főbb momentumait, és Zsámbéky Monika művészettörténész szavait idézte.
Wiktora Antal - elnök, Vasi TIT Tóth István Baráti Köre
"A neobarokk historizmusnak némi nemzeti hangsúllyal Tóth István a szobrászi mesterség birtokában eleget tett, nem lépte át azt a határt, amelyben művészi dagályossá váltak volna alkotásai. Sokkal több kísérletező kedv, játékosság, közvetlenség tükröződik a saját örömére, családja, barátai kérésére készített munkákon."
Művészetét letisztult, egyszerű formák jellemzik, ez tükröződik lányáról, Margitról készült portréján is. Tóth István 1900-tól kezdve Szombathelyről is kapott megrendeléseket: ő készítette el Horváth Boldizsár, Éhen Gyula, Gothard Jenő, Szily János szobrát és Szent Márton hermáját. A művész szülővárosában, a szalézi templomban nyugszik. Munkáiról Garas Kálmán készített fotósorozatot egy könyvhöz, aminek Ács Pál volt a kezdeményezője - ő fedezte fel Tóth István munkásságát újra, és kezdte kutatni életpályáját. A fényképek közelebb hozzák a szobrokat a szemlélőhöz.
Garas Kálmán - fotóművész
"Nagy kihívás az embernek, hogy nem tud beszélni az alkotóval, és a legjobb világításban, a legjobb beállításban fényképezzen le valamit. Ehhez alázat kell. Többször vissza kell menni, megnézni, hogy a szobrot szép fény éri-e, és lefotózni."
A kiállítás augusztus 21-ig tekinthető meg. A Tóth István Baráti Kör nyáron többször szervez sétát a művész emlékére, Rumi úti szülőházától kiindulva.
Hírek
Tóth István és Garas Kálmán kiállítása
Tóth István, szombathelyi születésű szobrász alkotásait és Garas Kálmán fotósorozatát mutatja be az a kiállítás, ami csütörtökön nyílt meg a Schrammel-gyűjteményben. A magyar képzőművészet élvonalába tartozó mester szobrai, kisplasztikái, érmei láthatók a tárlaton, és életművének jelentős darabjai - például a szegedi dómot díszítő figurái - fényképeken.