Hírek

Több helyszínen emlékeztek a szombathelyi bombázásra

2020. március 05., 13:52

Több száz ember vesztette életét a 75 évvel ezelőtti Szombathelyet érintő bombatámadásban. A március 4-i évfordulón három helyszínen zajlott a megemlékezés: a ferences templom falán lévő emléktáblánál koszorúzással, majd a Berzsenyi-térinél emlékbeszéddel, a székesegyháznál pedig egy tábla avatásával mutatta meg a város: soha nem felejtik a szőnyegbombázás napját.

Több helyszínen emlékeztek a szombathelyi bombázásra

Ünnepi műsorral kezdődött, majd ökumenikus szertartással folytatódott a ferences templomnál a megemlékezés, amelyen az 1945. március 4-ei szőnyegbombázásban elhunytak emléke előtt tisztelegtek. Az eseményen koszorút és gyertyát helyeztek el a fal mellett a megye és a város képviselői mellett a túlélők is.

Szendrey Zsolt
“Azon a napon, amikor ez történt, az esemény, a Széll Kálmán és a Vörösmarty utca sarkán, a Trummer-házban voltunk, lent a pincében, a második házba esett le a bomba, és a pince, mint a hajóhinta, beindult, és hát mit lehetett csinálni, letérdeltünk, “Uram, irgalmazz!”, és utána kijöttünk, minden romokban hevert.”

Az egyetem Berzsenyi Dániel téri épületénél folytatódott a tiszteletadás, Nemény András emlékbeszédével. A polgármester családjának emlékeit idézte fel a szőnyegbombázás napjáról.  

Nemény András - polgármester
“Nekem négy nagyszülőmből három itt volt a bombázáskor, és ők meséltek nagyon sok mindent, egyrészt saját családomból is öt közeli hozzátartozó vesztette az életét egyetlen egy  bombatalálatnál, egy épület lerombolásánál, másrészt egyik nagymamám mesélte, aki éppen érettségizett abban az évben, hogy amikor bombázás után visszamentek az iskolába, akkor hirtelen felnőtt mindeki, hiszen az osztálytársak közül is elhunyt egy-egy közeli barátnője, szóval a szombathelyiek igen nagy fájdalommal élték meg ezt az időszakot.”

Az eseménysort a Székesegyház északi falánál zárták, ahol emléktáblát avatott fel  Puskás Tivadar és Nemény András. A korábbi polgármester a történelmi tényekre emlékeztetett: számos bombatalálat érte a székesegyházat, volt, amelyik a főhajóba esett és ott robbant fel.

Puskás Tivadar - korábbi polgármester
“Volt egy bomba, amely itt az északi fal mellett mintegy három méterre fúródott be, a fal mellé, és nem robbant fel. Statikailag ez a bomba ha felrobban, az egész székesegyház épület később jóval nehezebben rekonstruálható lett volna.”

Emlékeztetett, hogy a tűzoltó és bombatűzszerész Marosfalvi Antal hatástalanította - a több ezer másik mellett - ezt a központi helyre zuhant bombát. Ennek állít emléket mostantól ez a tábla, amelyen a Brutscher József-díjas Marosfalvi Antal neve szerepel.

A táblát megszentelte Császár István plébános, majd gyertyagyújtással ért véget a megemlékezés.