A téli időszakban számos vírusfertőzés jelentkezik, amelyek többsége rendszerint enyhébb lefolyású, és tüneti kezeléssel néhány nap alatt gyógyíthatók. Ezekhez képest az influenza komolyabb, az egész szervezetet érintő, számos szövődményt okozó vírusfertőzés, amely a nyálkahártyákon át mintegy kaput nyithat az egyéb vírusok, baktériumok számára is. Egyelőre azonban nem csak a megyében, de Európában sincs még tömeges influenza megbetegedés.
Stánitz Éva megyei tisztifőorvos
„Még alacsony aktivitás közelében sincsenek az adatok, ami az 53. hétről áll rendelkezésünkre. Ennek ellenére fontosnak tartjuk a védőoltások minél nagyobb számban való felvételét, hiszen az elmúlt években minden esetben január végén, február elején volt a tömeges megbetegedés az influenza tekintetében.
Amennyiben kellő időben történik a védőoltás, akkor az legalább 75 százalékos védettséget ad a páciensnek. Ez a veszélyeztetett korosztályok számára ingyenes. A tapasztalatok szerint az érintettek nagy számban éltek ezzel a lehetőséggel, de miután még nem alakult ki járvány, ezért most sem késő a védőoltás.
Horváth Zsuzsanna háziorvos
„Ilyen felső légúti, egyéb vírusok által okozott megbetegedések vannak. Ezek nyilván náthával, hőemelkedéssel, lázzal, fejfájással járhatnak, de azért ez nem influenza. Az influenzának a nátha nem is tünete, influenzaszerű megbetegedés inkább. Az influenza nagyon magas lázzal, végtag fájdalmakkal, fejfájással jár.”
Miután az influenza vírusbetegség, ezért alapesetben nem hat rá az antibiotikum. Ezek szedésére csak akkor lehet szükség, ha azt az esetleges szövődmény indokolja. A doktornő megelőzés kapcsán, a védőoltáson túl a higiéniás szabályok betartására hívta fel a figyelmet: gyakori kézmosással, és a zsúfolt helyek kerülésével csökkenthető a fertőzés veszélye.