Hírek

TeTT címmel tematikus kiállítás sorozatot valósítanak meg a szombathelyi múzeumok az ősz folyamán

2022. október 12., 20:13

TeTT címmel tematikus kiállítás sorozatot valósítanak meg a szombathelyi múzeumok az ősz folyamán. Három tárlat mutatja be különböző szemszögből az 1968 és '75 közötti magyar kultúrpolitikát, a három T, azaz a tiltott, tűrt és támogatott művészeti irányzatok időszakát. A progresszív zene, a szabad és kísérletező textil- illetve kerámiaművészet jelenik meg a kiállításokon. Az első most szombaton nyílik a Schrammel-gyűjteményben. A sorozatról sajtótájékoztatón számoltak be a szervezők.

TeTT címmel tematikus kiállítás sorozatot valósítanak meg a szombathelyi múzeumok az ősz folyamán

A siklósi kerámia szimpózium céhkorsója az egyik kiállítási tárgy, ami megjelenik a Schrammel-gyűjtemény szombaton nyíló időszaki tárlatán.

"Egy teljes formabontás, milyen korsó az, ami lyukas? A formája sem az a klasszikus, korongozott korsó."

Czenki Zsuzsanna kurátor mutatja a kollekciót, ami a konvenciók elengedéséről és határtalan kísérletezőkedvről árulkodik. Az alkotások a Schrammel Imre keramikusművész által külföldi példák alapján életre hívott, nemzetközi hírű szimpóziumon születtek.

Czenki Zsuzsanna - kurátor, általános igazgatóhelyettes, Savaria MHV Múzeum
"Ez a '69-es újítása ez minden iparművészeti ágban az újfajta gondolkodás, hogyan lehet gondolkodni. Nem a konvencionális textilben, edényben, nippekben gondolkodás, hanem hogy ezekből az anyagból különböző égetési technikákkal, mázakkal mi mindent lehet csinálni."

A liberális gondolkodás, a szabadságvágy markáns megnyilvánulása volt ez. Megosztó kiállításokat szerveztek, és ekkor vált ketté kerámiaművészet és formatervezés. A szimpózium 2009-ig adott találkozási és alkotási lehetőséget a kerámiaművészeknek. A kerámiához hasonló szabad anyagnak számított a 70-es években a textil - már nem csupán kifejezőeszköz volt, hanem témává vált: tépték, vágták, újraértelmezték. A Képtárban október 20-án nyíló tárlat az 1975-től működő velemi alkotótelepet mutatja be 21 művész 30 munkáján keresztül.

Bonyolult dallamvilág, érdekes ritmusszekció, a klasszikus zenéhez való visszakanyarodás, virtuóz hangszeres tudás - ez jellemzi a progresszív zenét. Az irányzat a 60-as években jelent meg, és a magyar zenészekre is hatott. Megtört progresszió címmel november 3-án a Képtárban nyílik meg a TeTT sorozat harmadik kiállítása, ami egy zenei időkapu mentén mutatja be a korszakot.

Vig Károly - tudományos igazgatóhelyettes, Savaria MHV Múzeum
"Hangbúrákat helyezünk el a kiállításba, ahol adott zeneszám megy, és egy KISZ klubot, a Műszaki Egyetem Bercsényi Klubját próbáljuk megjeleníteni, ahol folyamatosan klasszikus progresszív zeneszámok szólnak majd."

A három kiállítás az 1968 és 1975 közötti magyar kultúrpolitikát mutatja be többféle szemszögből, kiemelve a helyi sajátosságokat, mondta el Horváth Soma. Hozzátette, bár az energiaválság a kulturális szektort is sújtja, nem maradunk múzeumi élmények nélkül.

"Azt hiszem, látva más városok példáját, Szombathely olyan döntést hozott, ami mellett ez a város élhető lesz, ami mellett az alapvető szolgáltatások, gondolok itt kulturális szolgáltatásokra, ez az, amitől város egy város. Így valósulnak meg a következő másfél hónapban kiállításmegnyitók."

Csapláros Andrea arról tájékoztatott, hogy a Savaria Múzeum 25 millió forintot nyert a Magyar Géniusz Programban időszaki tárlatok megvalósítására, ebből épül fel a három TeTT-kiállítás. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a program országos vándorkiállítása a tervek szerint decemberben az Iseumba érkezik.