A Savaria Egyetemi Központ természettudományi laborjában a sókutató csoport egy újszerű feltevés bizonyításán dolgozik. A modellkísérletek arra irányulnak, hogy só nemcsak tókiszáradás következtében képződhet.
Unger Zoltán - egyetemi docens, ELTE Savaria Egyetemi Központ
“Nagyon érdekes, hogy ezekben a mélytengeri sós tavakban, amik kialakulnak 3-4 ezer méter mélyen, ebben bacilusok élnek. Olyan baktériumok, amik metánt termelnek. Ez, ami fontos az ipar számára.”
Ha sikerre vezetnek a kísérletek, azoknak gyakorlati hasznát veheti majd több iparág is. A konferencián más fizikai, illetve biológiai vagy éppen matematikai vonatkozású kutatások eredményeiről is hallhatott a közönség a hazai és a határon túli egyetemek hallgatóitól és tanáraitól .
Puskás János - főiskolai tanár, ELTE Savaria Egyetemi Központ
“Ami a legnagyobb előnye ennek a konferenciának, hogy a professzorok mellett mindig itt vannak a feltörekvő fiatalok nemzedékéből sokan. “
Többen a klímaváltozással összefüggő tudományos munkájukról számoltak be. Mika János éghajlatkutató szerint az utóbbi évtizedekben tapasztalható intézkedések, elvi megállapodások ellenére az átlaghőmérséklet folyamatosan növekszik - mert nem csökken eléggé az energiafelhasználás, az üvegházhatású gázok kibocsátása.
Mika János - éghajlatkutató
“Magyarországon ez az éghajlatváltozást egy szárazodást okoz. Ez Szombathely környékén kevésbé probléma, mert van elég víz - sőt. De ha még ez tovább tart évtizedekig, akkor már itt is gond lehet.”
A felmérések alapján hazánkban a szén-dioxid-kibocsátás visszaszorulóban van, de még mindig magas a gáznemű légszennyezettség és aeroszol-terhelés.
Hírek
Természettudományi konferencia
Természet-, műszaki és gazdaságtudományi témák kerültek napirendre az ELTE Savaria Egyetemi Központban 17. alkalommal megrendezett konferencián. Az előadók kutatásuk gyakorlati alkalmazásának lehetőségeiről is beszámoltak.