"Úgy véljük, hogy ez Széchenyi Rezső által a 30-as években létrehozott Adria-gyűjteménynek egy megmaradt darabja, amelyet a múzeumnak ajándékozott."
Ez a delfinkoponya az egyik legrégibb darabja a csütörtökön megnyílt, Szertárból múzeum című kiállításnak. A gyűjtemény többi része 45-ben elpusztult, és ez is töredékes, hiányos. Az első terem az iskolai biológiaszertárak hangulatát idézi a maga zsúfolságával és változatosságával. Látható például cápaállkapocs, preparált fóka és galambcsontváz is. A Savaria Múzeum temrészettudományi gyűjteménye bővelkedik preparátumokban, amelyek iskolai szertárakból, saját gyűjtésből vagy felajánlások révén kerültek ide. Közülük elsősorban a régebbi darabokat mutatják most be.
Vig Károly - tudományos igazgatóhelyettes, Savaria Múzeum
"Vidéki viszonylatban komoly gyűjtemény van nálunk. Nyilván nem vetekedhet a természettudományi múzeummal, de tekintve, hogy Nyugat-Magyarországon az egyetlen muzeális intézmény a miénk, az alapítástól, 1908-tól számítva nagyon szép kollekciót őrizhetünk és tudhatunk magunkénak."
A megnyitón Csapláros Andrea igazgató köszöntötte a megjelenteket, majd Puskás Tivadar polgármester idézte fel gyerekkori élményeit. Kémiatanár édesapja révén bejáratos volt a szertárak világába, amelyet a tudomány templomainak nevezett. A természettudományi múzeum főigazgatója arról beszélt: jelentősen megváltozott a biológiaoktatás módszertana, ezekkel a tárgyakkal ma már leginkább a múzeumokban lehet találkozni.
Korsós Zoltán - főigazgató, Magyar Természettudományi Múzeum
"Olyan múzeumpedagógiai foglalkozásokat lehet ezekre a tárgyakra szervezni, amelyek a gyerekeket valóban közvetlen, interaktív módon bevonják a tárgyakkal való ismerkedésbe. Megsimogathatják a sünt, megnézhetik az alkoholban őrzött állatokat, magát a preparálási folyamatot is bemutatjuk nekik a múzeumokban. Sokkal közvetlenebb a kapcsolat így a természettel."
Egy ajtón keresztül a szertárból a múzeumba léphet a látogató, ahol alkoholban tartósított tengeri állatokkal, kacsacsőrű emlőssel és páviánnal is lehet találkozni. Itt már a digitális világból is ízelítőt kapunk. A kiállításhoz két konferencia is kapcsolódik majd: az egyik a megye biológiatanárainak szól majd, a másik, országos előadássorozat témája pedig a múlt század eleji preparátorműhelyek világa lesz. A tárlat augusztus 31-ig látogatható.