Hírek

Támadnak a kullancsok

2022. április 13., 21:54

A klímaváltozás miatt már télen is szinte naponta fordul elő kutyáknál egy-két kullancscsípés okozta megbetegedés, tavasztól őszig pedig ez a szám legalább a duplájára nő – mondják az állatkórházban. Nagyon fontos a megelőzés, amelynek több fajtája is létezik már, ha mégis megtörténik a fertőzés, akkor pedig időben kell állatorvoshoz vinni a házikedvencet.

 

Támadnak a kullancsok

A 12 éves angol bulldog rendszeresen sétál gazdájával a szombathelyi parkokban.

"Itt van, le van fertőtlenítve, jól van, kiskutyám."

Egy friss kullancscsípés helyét mutatja a kutya gazdája, aki rendszeresen átnézi Lara bundáját, főleg a hajlatokban.

Demény József
„Ha az ember odafigyel, meg ha ad szert a kutyának, akár nyakörvben is, ilyen kullancs elriasztót, akkor nagyon ritkán. Tavaly is talán 1-2-szer volt bent, de akkor is nagyon odafigyeltünk.”

A megelőzés a legjobb védekezés, erősíti meg az állatorvos is. Ennek sokféle módja létezik már. A nyakörves és cseppentős módszer egyes hatóanyagaira ellenállókká váltak a vérszívók, a kullancs elleni gyógyszerek viszont akár több hónapos védettséget is jelenthetnek.

Varga Bálint – állatorvos, Szombathelyi Állatkórház
„Bágyadtság, étvágytalanság, levertség – ezek az általánosan jellemző tünetek, amit a gazdi észrevehet. Ha már esetleg súlyosabb a probléma, akkor nagyon gyakran tapasztalható az is, hogy a vizelet elszíneződik, kólához vagy kávéhoz hasonló színű lesz. Ez a kullancs által bevitt kórokozónak a számlájára írható. Ezt okozza, hogy a vörösvérsejtek szétesnek, és másodlagos formában vesekárosodást tud előidézni.”

Már a kezdeti tüneteknél érdemes állatorvoshoz fordulni, hiszen akkor még egy injekcióval meggyógyítható a babéziával megfertőződött kedvenc. Később előfordulhat, hogy az intenzív kezeléssel sem tudják megmenteni a kutya életét. Régiónkban még nem, de az ország keleti részében megjelent egy új kullancsfajta, amely egy trópusi betegséget terjeszt, és terjed az ebeknél szívférgességet okozó szúnyog is. A klímaváltozással együtt az új kórokozók ellen is fel kell készülni. A legjobb gyógymód a megelőzés – hangsúlyozza az állatorvos.