Közel száz gyerek várta Zelei József érkezését a Berzsenyi téren. A Zrínyi és a Reményik iskolások arra készültek, hogy együtt bringáznak a békenagykövettel.
"Most fogunk vele találkozni. Békemissziós nagykövet. Tudjátok merre járt, mielőtt idejött Szombathelyre? Körbebiciklizte Európát. Ti szerettek biciklizni? Igen!"
Nem sokkal negyed 3 után meg is érkezett Zelei József a kísérőivel. A békenagykövet a Benyovszky Móric-emléktúra egyik utolsó állomásaként ejtette útba Szombathelyt. A nagy felfedező születésének 275., halálának 235. évfordulója alkalmából végigkerekezte Benyovszky életútjának főbb helyszíneit.
Zelei József - békenagykövet
"Magyarországon nem nagyon ismerik Benyovszky Móric nevét, Európában híres férfiúként tartják számon. A túra célja, hogy a munkásságát, az életét bemutassuk."
A szlovákiai Verbóról, Benyovszky szülőházától indulva Zelei járt Lengyelországban ahol a felfedező részt vett a szabadságharcban, Kamcsatkán, ahová az orosz cár száműzte, majd Madagaszkáron, ahol király lett. Közel négyezer kilométert tett meg, hogy felhívja a figyelmet a 18. századi utazó kalandor életútjára.
Zelei József - békenagykövet
"Benyovszky nem ismert lehetetlent, a csatáit többszörös túlerővel szemben is megnyerte. Az eszét használta, nem az erőt fitogtatta, jól taktikázott, de nem az ellenfél kárára. Ellenfeleit ápolta, a szegényeket segítette. Legnagyobb üzenete, hogy éljünk békében, és segítsük a gyengébbet."
Zelei József és a gyerekek a Berzsenyi térről indulva rendőri felvezetéssel végigkerekeztek a Petőfi, a Király és a Kőszegi utcán, majd visszatértek a Megyeháza elé. A Benyovszky-túra pénteken Budapesten, a Parlament előtt ér véget.
Hírek
Szombathelyre érkezett Zelei József békenagykövet
Szombathelyre érkezett kedden délután Zelei József békenagykövet, aki egy erőszakmentes világért kerékpározik hosszú évek óta. Öt kontinens 120 országában járt már eddig, és mintegy 85 ezer kilométert tett meg. Most a Benyovszky Móric-emléktúra utolsó szakaszánál jár, amivel a nagy felfedező életútjára hívja fel a figyelmet, és azt üzeni: éljünk békében, segítsük a gyengébbet.