Nagyméretű, üvegfalú doboz került pár napja az Iseum előtti térre - az építmény a hamarosan nyíló Magyar Géniusz kiállítást hirdeti. A nagyszabású tárlat tavaly áprilisban Kecskeméten mutatkozott be, majd vándorútra indult: Gyula, Debrecen és Győr után március 31-én Szombathelyre érkezik. Az Iseumban már három hete dolgoznak az építésén.
"Nagyon izgalmas kiállítás érkezik többek közt a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének jóvoltából."
A kiállítás a Magyar Géniusz programban valósul meg. A múzeumok bemutatják kincseik legjavát, azokat a műtárgyakat, amelyekre a legbüszkébbek, és amelyek legjobban kifejezik a helyi identitást. A szegedi papucstól Csontváry-festményen keresztül a hagymás talicskáig sokféle tárgy megjelenik majd a tárlaton, ami itt, Szombathelyen látható utoljára a maga teljességében.
Csapláros Andrea - igazgató, Savaria Múzeum
"A Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége tagjainak kiküldtünk egy felhívást, hogy mely tárgyak a legfontosabbak számukra, és itt nem az értékében hangsúlyosak, hanem az eszmei értéke a fontos. Kértünk is tőlük tárgyleírást, hogy miért pont ezt adták oda."
A bejáratnál egy sötétszoba fogadja majd a látogatót, majd következnek a régészeti, néprajzi, képzőművészeti és történettudományi blokkok. A történelem vészterhes korszait viharfelhők illusztrálják. Vas vármegyét 5 műtárgy képviseli: a velemi aranydiadém, Kőszegről a Szőlő Jövésnek Könyve, egy városlátkép és egy buzogány, továbbá a Smidt Múzeumból Mányoki Ádám miniatűr portéja Rákóczi Ferencről.
Horváth Soma - alpolgármester
"Az, hogy Magyarország legrégebbi városában fogadhatjuk az elmúlt 2000 évből 67 intézmény 154 műtárgyát, régészeti, néprajzi, művészettörténei tárgyait a Magyar Géniusz Vándorkiállításon, az nagyszerű dolog. Az idén ez a legnagyobb és legkiemelkedőbb kiállítás a szombathelyi múzeumok életében."
A műtárgyakat március 24-én szállítják Szombathelyre, a tárlat 31-én 17 órakor nyílik. A megnyitót minifeszivál kíséri a múzeumi negyedben: lesz fényfestés, rézfúvós koncert és római szertartást is bemutatnak. A kiállítás április 30-ig látható Szombathelyen, majd továbbindul Egerbe, végül az év végén Szekszárdon zárul. A tervek szerint jövőre befogadja a Magyar Nemzeti Múzeum.