Hírek

Szombathelyen zárult a II. világháború utolsó időszakának emléket állító országos konferenciasorozat

2025. április 10., 16:30

Szombathelyen zárult a II. világháború utolsó időszakának emléket állító országos konferenciasorozat a Vas Vármegyei Levéltárban szerdán. A dátum és a helyszín nem véletlen: az utolsó harcok 80 évvel ezelőtt áprilisban éppen itt a vármegyében, Rábafüzes környékén értek véget.

Szombathelyen zárult a II. világháború utolsó időszakának emléket állító országos konferenciasorozat

Hat hónapja indult útjára a “80 éve történt” című konferenciasorozat. A székesfehérvári, debreceni és budapesti emléküléseket követően Szombathelyen rendezték az utolsó szakmai tanácskozást, ahol levéltárosok és történészek tartottak előadásokat a második világháború utolsó két évének hadi eseményeiről. A VERITAS Történelemkutató Intézet és Levéltár főigazgatója, Szakály Sándor az ország ‘45 tavaszára jellemző katonai és politikai helyzetéről tartott előadást. Mint mondta, a történelemnek mindig vannak tanulságai.

Szakály Sándor - történész
“Kis országok esetében, nagyhatalmak szorításában rendkívül nehéz ésszerű döntéseket hozni. Itt inkább arról van szó - ha a II. világháborút vesszük -, hogy amikor érződik és egyértelművé válik, hogy a háborút az az oldal, amelyen mi is állunk, elveszíti, hogy akkor van-e lehetőségünk kilépni a háborúból, ahogy a románok megcsinálták, partot váltani; és hátha ennek lesz hozadéka, amikor már a békéről tárgyalnak.”

A konferenciasorozat ötlete Lévai Miklós nyugállományú alezredestől, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület elnökétől származik. A programok megvalósításában a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség segített, a helyszíneket pedig a vármegyei levéltárak biztosították.

Melega Miklós - igazgató, Vas Vármegyei Levéltár
“Nem véletlen az időpont és helyszín választás, hogy a konferencia hatodik állomásaként és egyben lezárásaként itt Szombathelyen és Vas vármegyében tartják ezt a rendezvényt, hiszen pontosan 80 évvel ezelőtt, 1945. áprilisában itt értek véget a hadműveletek”

A szervezők minden helyszínen arra törekedtek, hogy a délutáni üléseken helyi történészek és kutatók szólaljanak fel. Az előadók megemlékeztek az angolszász haderők által 1945. március 4-én végrehajtott szombathelyi szőnyegbombázásról is, amikor a város közel 4500 épületéből csaknem 3500 szenvedett valamilyen sérülést, köztük a Székesegyház.

Rétfalvi Balázs - gyűjteményvezető, Szombathelyi Egyházmegyei Levéltár
“A Székesegyházat is - egyes vélemények szerint kettő vagy három - bomba találta el. Ez a két bomba átszakította a Székesegyház tetőszerkezetét, a födémet, és belül robbant fel. Képzeljük el, hogy két, velem egyforma magasságú bomba robbant fel a Székesegyházon belül.. és hát, ez mutatja Hefele Menyhértnek az építészi nagyságát, hogy állva maradtak a falak.”

A Székesegyházban ekkor öt ember tartózkodott - hárman életüket vesztették. Szombathely teljes területén 430-an haltak meg. Az egész napos zárókonferencián tíz előadás hangzott el.