A nemzetközi közgyűlés tagjait Puskás Tivadar polgármester köszöntötte, aki elmondta, hogy Szombathely idei legfontosabb feladata - Szent Márton emlékének őrzése mellett - a katonából lett püspök szellemiségének továbbadása. A közgyűlést alkotó 10 szervezetből 8 delegált tagokat a tanácskozásra.
Orbán Róbert - elnök, Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Magyarországi Tanácsa
"Döntünk a jövő évi tervekről és néhány aktuális javaslatot is megtárgyalunk. Ilyen aktuális javaslat az európai szervezet hírlevelének, újságjának a megjelentetésére tett javaslat."
A közgyűlés tagjai javaslatot tettek egy egységes szimbólumrendszer kialakítására, ami most még országonként eltérő. Napirendi pontot képezett az is, hogy a Szent Márton-út szeretné megőrizni az Európai Tanács minősítését, azaz, a jövőben is viselni szeretné az Európa kulturális útvonala címet. A közgyűlés, valamint a kétnapos konferenciasorozat előkészítésében a Nemzeti Művelődési Intézet is részt vett.
Hegedűs Katalin - szakmai igazgató, Nemzeti Művelődési Intézet
"Mi az európai kulturális útvonalakkal kapcsolatos információkat osztjuk meg a hazai érdeklődőkkel, honlapot üzemeltetünk, folyóiratban publikációkat jelentetünk meg. Jelenleg 5 olyan út van, ami az európai kulturális útvonalakhoz tartozik és magyarországi résztvevő is van."
Az öt közül éppen a Szent Márton útvonal a legaktívabb. Mindezek hozzájárulnak kulturális identitásunk megőrzéséhez és megerősítéséhez, valamint a helyi közösségek megtartó erejének növeléséhez. A csütörtöki közgyűlésen egyhangúlag döntöttek arról, hogy 11. tagként Szlovákia is csatlakozhat a nemzetközi hálózathoz.