Nem először cseréltek tapasztalatot az ország civil kerekasztalainak képviselői a Herényben megtartott hétvégeindító tanácskozáson, de a mostani a legszélesebb körű. Harmincnál is több szervezet közel száz fővel képviseltette magát a péntek délelőtti eseményen, ahol a szombathelyi polgármester köszöntötte a résztvevőket. Később statisztikai adatokról, pályázati információkról hangzott el előadás.
Fülöp Attila - helyettes államtitkár, EMMI
“A civil szervezetek Magyarországon 130 ezer embert foglalkoztatnak, és közel 500 ezer olyan önkéntes, aki a civil szervezetekhez kötődik. Nem beszélve arról, hogy van Magyarországon közel 60 ezer bejegyzett civil szervezet, ebből aki éves beszámolót le is ad, tehát mondjuk azt, hogy megfelel bizonyos kritériumoknak, ami jogszabályból ered, az 35 ezer.”
Az előadó a most elérhető és a hamarosan megnyíló pályázati lehetőségekről is beszélt. A rendezvény házigazdája a Szombathelyi Civil Kerekasztal volt, amely három napra hívta el partnereit.
Kőszegfalviné Pajor Klára - elnök, Szombathelyi Civil Kerekasztal
“A cél az kettős, bemutatjuk Szent Márton szülővárosát az egyik nap, a másik pedig hogy egymástól tapasztalatot szerezzünk, jó-rossz gyakorlatot, mi az, amit érdemes folytatni, mi az, ami helyett mást kellene.”
A nyitónap helyszíne a Herényiek Háza volt, nem véletlenül.
Koczka Tibor - alpolgármester
“Itt a Herényiek Házában éves szinten több mint száz rendezvény valósul meg. Kerékpáros központként is működik, rendszeresek a kerékpártúrák, kerékpáros szállás működik ezen a helyen. Úgy gondolom, hogy ez a Herényiek Háza példája is mutatja, hogy a civilek hogyan tudják egy városrész kulturális életét pozitívan befolyásolni.”
A szombathelyi önkormányzat egyébként idén számos pályázati forrásból több mint száz civil szervezet működését és rendezvényeit támogatta.