Hírek

Szőlő Jövésnek Könyve ünnep

2021. április 26., 16:43

Ha a szőlőtőke Szent György napján vak és süket, örülhet annak asszony és gyerek – tartja a mondás, ami idén fokozottan igaz. Már március elsején könnyezett a szőlő, a későbbi fagyos reggelek miatt azonban mégsem indult be a vegetáció, így nem is fagyott el. A bortermeléséről híres Kőszegen április 24-én berajzolták a hajtásokat a Szőlő Jövésnek Könyvébe, amit 1740-től vezetnek. A bejegyzéshez kapcsolódó városi hagyomány 2013-tól a magyar szellemi örökség része, immár két éve pedig kiemelkedő nemzeti érték.

 

Szőlő Jövésnek Könyve ünnep

A teljes fúvószenekar helyett annak néhány tagja zenélt a Tábornokház erkélyén, a Hajnalcsillag Táncegyüttes képviseletében pedig egy páros ropta a csárdást a kőszegi Jurisics téren. Április 24-én a járványhelyzet miatt kordonok között, szűk körben ünnepelte a város Szent György napi hagyományait.

"Jöhetnek nehéz és még nehezebb idők is, de a munkánkat mindig el kell végezni. Erre emlékeztet minket a Szőlő Jövésnek Könyve is."

Ezen a napon 1740-től rajzolják be a Szőlő Jövésnek Könyvébe a városi dűlőkből hajnalban metszett hajtásokat. Ahogy a szőlő, úgy Kőszeg gyökerei is mélyre nyúlnak.

Básthy Béla – polgármester, Kőszeg
„Aki szétnéz a Jurisics téren, az el tudja gondolni, hogy azért az előttünk élő generációknak volt arányérzéke, szépérzéke, szorgalma, volt kitartása, és volt értéktisztelete, hiszen ami szép és jó volt, azt megtartották, és tovább szépítették, tehát ilyen értelemben iránytű is az a hagyomány, ami a könyvben látható, de az is, am a Jurisics-téren látható.”

A gazdák ilyenkor értékelik az előző évet. A rendkívül aszályos tavaszt csapadékos nyár és ősz követte, ami zamatosabb fehérborokat, összességében közepes termést hozott.

„Ha a szőlőtőke április 24-én vak és süket, örülhet annak asszony, gyerek. Ez azt jelenti, hogy mi szőlősgazdák örülünk annak, ha nem túl nagy hajtásokat hozunk be, mert kisebb a veszélye annak, hogy lefagyjanak.”

Volt olyan év, hogy Szent György napján 15 cm-es hajtásokat mutathattak be a gazdák.

Láng József – elnök, Szőlőtermesztők és Borértékesítők Szövetkezete
„Az utóbbi 4-5 évben nem, de előtte sűrűn volt ilyen, hogy ilyen vontatott volt a fakadás, és nem indult a szőlő, illetve egy kicsit visszabújt. Mint ahogy említettem is, március 1-jén könnyezett, ilyen korán nem szokott könnyezni a szőlő, de hála istennek leállt a vegetáció a hűvös időjárás miatt.”

Németh János 31. éve rajzolja be a hajtásokat a például a klímakutatók számára is fontos adatokkal szolgáló könyvbe.

Németh János – rajztanár
„Igyekszünk a rajzokat úgy készíteni következetesen évről évre, annak a dűlőnek a fajtáját hozzuk ide a következő évben is. Ha valaki ezt kutatja, akkor tudatos legyen, és könnyű legyen megtalálni és látni a folyamatosságot. Ugye milyen óriási különbség van!”

A városban hagyományosan ilyenkor tartják a megyei és kétévente a nemzetközi borversenyt. A járvány miatt, ez most bormustrává szűkült.

Pócza Zoltán – igazgató, Jurisics-vár Művelődési Központ és Várszínház
„Nagyon sok mindenben segített a gazdáknak, hiszen nem csak arról van szó, hogy a kiválóakat kiemeljük, hanem tanácsot is kapnak adott esetben, hogy miként kezeljék a borokat a továbbiakban.”

15 pincészet borait vizsgálták és értékelték: 3 fehér, 2 rosé és 1 vörösbor kapott kiváló minősítést. Az ünnepségen ismert szombathelyi versmondók is felléptek. A hajtásokat, az idei termést és a szőlőtermelőket Harangozó Vilmos plébános áldotta meg.