Hírek

Szinte alapjaiban változik meg a közigazgatási eljárás és bíráskodás

2015. december 14., 19:46

A változásokról egy “road-show” keretében tartottak sajtótájékoztatót és előadást Szombathelyen, a Martineum Felnőttképző Akadémián.

Szinte alapjaiban változik meg a közigazgatási eljárás és bíráskodás

Miskolc, Budapest, Szeged és Székesfehérvár után pénteken Szombathelyen tartottak sajtótájékoztatóval egybekötött előadást a közigazgatási eljárás résztvevőinek a jövőben használatos új eljárási eszközökről, illetve a változó  szervezeti felépítésről. A közigazgatás egyre fontosabb jogterületté válik - hangzott el. A tapasztalatok szerint egyre gyakoribbak a közbeszerzési, az építésügyi vagy a földforgalmi törvénnyel kapcsolatos esetek.

Szőke Zoltán - vezető, regionális munkaügyi kollégium
“Ezek mennyiségben is már olyan nagy számot öltöttek, hogy már eljárásjogi, tehát  a peres eljárás kapcsán úgymond már kinőtte, kifeszítette az általános polgári peres eljárás törvényének a keretét.”

Ahhoz új logikán alapuló önálló közigazgatási perrendtartás tervezett változtatásairól az  érintettek is elmondhatták észrevételeiket.

Handó Tünde - elnök, Országos Bírósági Hivatal
“Lesz egy felső bíróság, egy olyan bíróság, amely rendkívül fontos, kiemelt ügyeket tárgyal, illetőleg egy új fellebbezési forma lehet a kúria mellett vagy helyett, nagyon fontos változás lehet, hogy egyáltalán mi lehet az, ami a bíróság elé vihető.”

A jövőben ugyanis sokkal több ügy kerülhet a közigazgatási bíróság elé, mint korábban.

A bírósági szervezetben pedig komoly változást hoz, hogy ezentúl három tagból álló tanács jár majd el a közigazgatási ügyek döntő részében.

Az észak-dunántúli regionális közigazgatási és munkaügyi kollégium öt megyét foglal magába, melynek központja Szombathely. A konferencián részt vett Hende Csaba, az országgyűlés törvényalkotási bizottságának alelnöke is.

Hende Csaba - országgyűlési képviselő
“Ez a bizottság egy végső kontrollt jelent a parlamenti döntéshozatali folyamatban, ahol is, alkotmányossági, jogi szakmai szempontból vizsgáljuk fölül a minisztériumok, a kormány, illetve az egyéni képviselők által előterjesztett törvényjavaslatokat.”

A konferenciasorozatot  képzések követik annak érdekében, hogy a 2017 elején gyakorlatban lépő új kódexet felkészült bírák alkalmazhassák majd.