Hírek

Szezonja van a toklásznak - termése augusztusig veszélyezteti a kutyákat

2022. július 06., 18:53

Komoly bajt is okozhat a szövetekbe fúródó növény, mert mélyre hatol, és házilag nehezen távolítható el. Az állatorvosok szerint az időben érkező kutya jól műthető, nem érdemes tehát halogatni.

 

Szezonja van a toklásznak - termése augusztusig veszélyezteti a kutyákat

Ez a toklász, vagy más néven egérárpa. A termése, ez a hegyes, száraz kalász májustól augusztusig veszélyes a kutyákra. Befúródik egy-egy darabkája a bőr alá, és komoly fájdalmat okoz az állatnak.

Vizserálek Enikő - állatorvos - Szombathelyi Állatkórház
“A szőrébe beakad, és mint egy horog, így megy beljebb és beljebb, kifele nem tud mozogni, csakis befele, és úgy fúrja magát kellemetlen, rossz helyekre. A leggyakoribb hosszú szőrű kutyáknál, például spánieleknél az egyik leggyakoribb előfordulási terület a fül, ilyenkor azt látja a gazdi, hogy olyan furcsán kezdi el rázni a füleit, ferdén tartja a fejét, nagyon fájdalmas, amikor hozzáérnek a füléhez.”

A dobhártyán keresztül is át tudja fúrni magát, ez nagyon veszélyes: muszáj állatorvoshoz fordulni, mert maradandó károsodást okozhat. A szemhéj alá is befúródhat: hunyorgás, könnyezés jelzi a bajt, a szeme felé kapkod a kutya. A szaruhártya sérülése a toklász eltávolításával megelőzhető. A orrban is előfordulhat, de az állat viselkedése ezt is jelzi.

Vizserálek Enikő - állatorvos - Szombathelyi Állatkórház
“Amikor a lábujja közé fúródik be, akkor is azt veszi észre, hogy nagyon nyalogatja azt a tájékot, teljesen kinyalja már ott a szőrt is esetleg, és az szokott lenni a probléma, hogy a talpon bemegy, és a lábfejen meg kifúrja magát.”

Ha ritkán is, de ilyenkor kijön az egérárpa termése, és lyuk marad utána. Nagyobb baj, ha a szájával próbálja kiszedni a kutya, ugyanis a nyálkahártyába ott is könnyen befúródik a növény. Séta után érdemes átnézni a kutyát. A hosszú szőrű ebek fülét tanácsos vattával bedugni, így nem tud behatolni a toklász, ami egyébként mindenhol megterem, még a járdaszegélyen is.

Vizserálek Enikő - állatorvos - Szombathelyi Állatkórház
“A leggyakoribb, amit látni szoktunk, az a fülben és a lábujjak közénél, ezért azt szoktuk javasolni, főleg hosszú szőrű kutyusoknál, hogy nyáron mindig érdemes kivágni a lábujjak közénél a szőrt, rövidre nyírni a kutyust, ez egyrészt a toklászok szempontjából, másrészt a meleg miatt is könnyebbség nekik.”

Az állatorvosok azt mondják, hogy az egyértelmű tüneteknek köszönhetően a legtöbb kutya időben bekerül hozzájuk, így megelőzhető a komolyabb baj.