Szövött gobelin, patchwork, batikolt kép és hímzés – a textilművészeket is megihlette a több mint 1700 éve az ókori Savariában született Márton élettörténete. Ezen az oltárterítőn a szent születését, ezen a miseruhán pedig a remeteként élő szerzetest örökítette meg Varga Bernadett.
Varga Bernadett textilművész
Én a francia kárpitszövés technikáját használom, tulajdonképpen ezeket a darabokat megszőttem, és ráaplikáltam a textilekre.
Hiteles ábrázolás Mártonról nem maradt fenn, életét azonban kortársa, Sulpicius Severus leírásából ismerjük. Ebből is merítettek a művészek,
Pungor R. Dóra textilművész
Az ő üzenete igazán a szeretet. És szerintem a mai kor emberének nemcsak az a feladatom, mint művész, hogy eljuttassam az ő üzenetét vagy közvetítsem a szobraim által, hanem hogy felhívjam a figyelmét a mai kor emberének arra, hogy ezt gyakorolják is.
Szombathelyen adatbázisban gyűjtik az európai Szent Márton-ábrázolásokat. Így bukkantak arra a csaknem teljesen tönkrement oltárképre, amely egykor a moldvai Forrófalva katolikus fatemplomát díszítette.
Feiszt György ügyvivő, Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Magyarországi Tanácsa
A kép, így ahogy van, a libával, az amiens-i jelenettel, és a zöld fával, ami Szent Mártonnak szintén egy viszonylag ritkán használt attribútuma, kétségtelenül a kezét áldásra emelő püspököt ábrázolja.
A feltehetően 18. századi festményt a szombathelyi Marosfalvi Antal restaurálta. A megújult kép, amelyet Székely János megyéspüspök áldott meg, Márton-napra visszakerül eredeti helyére, a katolikus csángók templomába.
Hírek
Szent Márton textilkiállítás és festmény Moldvából
Szent Márton ünnepére készülve textilkiállítás nyílt a 4. századi püspök emlékére a 10 éves Szent Márton Látogatóközpontban, Szombathelyen. Ugyancsak itt nézhették meg az érdeklődők azt a csaknem 200 éves festményt, amelyet Moldvából hoztak Szombathelyre, hogy restaurálják, s Márton napjára, november 11-ére visszakerüljön a csángók templomába.