Hírek

Szent Márton konferencia

2016. szeptember 30., 17:05

Közösségteremtő Szent Márton címmel csütörtökön kezdődött és pénteken folytatódott az a nemzetközi konferenciasorozat, amelynek a Képtár adott otthont. Az előadások keretében szó esett többek között a savariai születésű szent szellemiségéről, valamint a Szent Márton út településélénkítő hatásairól.

Szent Márton konferencia

"Anyaföld, mely sok hőst s dolgos embert nevelt, gyöngéket segítőt, hol járt a légió"

Pődör György, Add, köpenyed felét! című költeményének előadásával kezdődött a konferencia második napja, majd ezt követően Puskás Tivadar köszöntötte a konferencia résztvevőit. A polgármester elmondta: a kétnapos konferenciasorozat létrejötte bizonyítja, hogy Szent Márton szellemisége mai társadalmunkat is áthatja.

Puskás Tivadar - polgármester
"Ezt a közösségteremtő szemléletet, a szociális érzékenység szemléletét, a nehéz helyzetben lévőkön való segítés szemléletét tovább visszük, akkor nyertünk."

Az esemény szervezésében részt vett a Nemzeti Művelődési Intézet is. 2013. március 1-jén csatlakozott Magyarország az Európai Tanács kibővített részleges egyezményéhez, amelyben a kulturális útvonalakról döntöttek. Az ezzel kapcsolatos magyar koordinációs feladatokat bízta Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter a Nemzeti Művelődési Intézetre 2013 júniusában.

Kárpáti Árpád - mb. főigazgató, Nemzeti Művelődési Intézet
"Miért fontos számunkra, a Nemzeti Művelődési Intézet számára Szent Márton? Nagyon egyszerű a válasz, hiszen az az egymás felé fordulás, segítőkészség, az az emberbarát szemlélet, amelyet Szent Márton példáz, az a Nemzeti Művelődési Intézet küldetése is."

Szent Márton ma is aktuális üzenetéről Hende Csaba országgyűlési képviselő szólt, aki kiemelte a katonából lett püspök nagylelkűségét, józan gondolkodását és azt, ahogy az elesett emberekkel is sorsközösséget vállalt.

Hende Csaba - országgyűlési képviselő
"Sokat, sokak szerint talán túl sokat is beszélünk városunk legnagyobb szülöttéről, én azonban úgy gondolom, nem lehet eleget szólni az Anyaszentegyház és az emberiség történetének egyik legnagyobb alakjáról, akinek tanítása 1700 év után is érvényes."

Hozzátette: ma világunkból hiányzik a keresztény szolidaritás, pedig éppen erre lenne most a legnagyobb szükség, hiszen az európai civilizáció napjainkban komoly veszélyeknek van kitéve.