Hírek

Szent Márton: a kardvágás szokása

2016. szeptember 06., 19:42

Szávai Tamás, Szent Márton-kutató tollából származik az az összefoglaló, amely számba veszi, miként tisztelték a magyar királyság történetében a savariai születésű püspököt. A könyv illusztrációit Lökkös József készítette. Egy fejezet a kardvágás szokásáról szól.

Szent Márton: a kardvágás szokása

A török időkig a magyar királyokat Székesfehérvárott a Boldogasszony-templomban koronázták. A szertartás nagyon sok elemből állt, melyben más székesfehérvári templomok is szerepet kaptak.

Így például a Szent Péter és Pálról elnevezett templomban a királyi trónusra ülve bíráskodott az uralkodó. Később a városon kívüli Szent Márton-templomba ment, ahol a toronyablakból erősen kihajolva, hogy mindenki láthassa, tette meg a kardvágásokat mind a négy égtáj irányában. E kardvágások azt jelképezik, hogy a király az országot bárhonnan jövő támadás ellen Szent Márton segítségével megvédelmezi. A későbbi, pozsonyi koronázó templom eleve Szent Márton titulusát viseli. A kardvágás szertartás az utolsó király, IV. Károly koronázásáig megmaradt, de addigra már ez az esemény az ország megyéiből összehordott, az egész országot képviselő koronázó dombon történt.