Hírek

Szent Kvirin vértanúságára emlékeztek szombaton

2017. június 13., 16:47

A Perint patak partján található imádkozóhelyen, a mártír püspök emléktáblájánál a város, az egyházközösségek képviselői mellett zarándokok is elhelyezték a tisztelet koszorúit.

Szent Kvirin vértanúságára emlékeztek szombaton

Savariában halálra ítélték, majd malomkővel a nyakában a patakba dobták Kvirin püspököt, mert nem tagadta meg a hitét. A helyen, ahol a hagyomány szerint a testét partra vetette a víz, imádkozóhelyet alakítottak ki, és évről évre itt tisztelegnek előtte.

Kirner Antal Zoltán - plébános, Celldömölk
“Meghalt, a többi vértanúhoz hasonlóan, és lám, 1700 év után itt vagyunk, és emlékezünk rá. Sok uralkodóról azt sem tudják, hogy mikor uralkodott. Mondhatnánk egy bátor püspök vértanút pedig még a mai napig sem felejtünk el.”

A megemlékezésen - egy régi hagyomány felelevenítésével - rózsákat dobtak a Szent Kvirint elnyelő  patakba a fiatalok. A vértanú püspök áldozatvállalása a hit kitartó gyakorlására buzdít ma is - hangzott el az ünnepségen.

Csány Péter - szalézi plébános
“Ezzel a bátorsággal, ezzel a hihetetlen istenszeretettel és szolgálattal megerősödik a közösség, sőt, új megtérések is lesznek, látván, hogy itt valami halálon túlmutató nagy erő van hatalmon.”

Ötödik alkalommal indult útnak gyalog a soproni zarándokcsoport, hogy ezúttal is részt vegyen a  Kvirin búcsúnapja, június 4. alkalmából szervezett programokon. A két települést a szent iránti tisztelet köti össze. A balfi út mentén álló pihenőkereszt legendája is az egykori püspök mártíromságához fűződik.  

Payrits Ferenc - zarándok
Amikor Szent Kvirint elkapták, ő még láncba verve is osztogatta a kenyeret, amit a soproni polgároktól kapott, azoknak a katonáknak, akik majd őt vinni fogják Savariába Scarbantiából.

Szent Kvirin, vagy más néven Qvirinus, illetve Kerény a 3–4. század fordulóján a Római Birodalomnak a mai horvátországi Sisak városában volt püspök. A keresztényüldözések idején  elfogták, és felajánlották neki, hogy ha áldoz a római isteneknek, meghagyják életét, de nemet mondott, ezért kivégezték.Ereklyéje a Szombathelyi Egyházmegye megalapítása után került a városba. Ma a nevét viselő szalézi templomban található.