„Jó napot kívánok, Egyed László vagyok. Hoztuk a szén-monoxid-érzékelőt, ezt szeretnénk felszerelni.”
A polgármester a vasi katasztrófavédelem szakembereivel hozta a szén-monoxid-érzékelő készüléket. Segítettek abban is, hogy a lakáson belül a megfelelő helyre kerüljenek az érzékelők.
Balogh Eszter – szóvivő, Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
“Mi azt szoktuk hangsúlyozni, hogy a nyílt égésterű vízmelegítőkkel rendelkező helyiségekbe kerüljenek ezek, fejmagasságba. Általában ezek egy tízéves akkumulátorral rendelkeznek, amelyeknek, hogyha lejár a szavatossági ideje, akkor eldobhatóak, és fülsiketítő hangot fognak adni akkor, ha a szén-monoxidnak akár csak egy kis jelenlétét érzékelik a levegőben.”
“Ha baj van, ezt fogja csinálni… … Aha.”
Ha jelez az érzékelő, azonnal el kell hagyni a helyiséget – a készülék mellé használati utasítást, jó tanácsokat is kaptak a toronyiak, Kopácsi Péterné is.
„Ne próbálkozzon meg azzal, hogy itt a fürdőszobaablakot kinyitni, mert amíg bent marad ebben a helyiségben, addig is baj lehet. Tessék kinyitni az ajtót, rögtön kimenni, nyitva hagyni a bejárati ajtót, a 112-t hívni, mentő, tűzoltó fog jönni.”
Toronyban februárban történt halálos kimenetelű szén-monoxid-mérgezés.
Horváth Zoltánné
„Megmondom őszintén, hogy akkor nagyon megijedtem, és akkor abban a pillanatban, ugye tudták a gyerekeim is, és ugye akkor mondták, hogy mama, meg fogjuk venni, aztán így lehet, hogy biztonságosabban érzem majd magam.”
Az önkormányzat vásárolta meg a készülékeket, hogy biztonságban legyenek a településen élők. Aki kért, annak jutott az egyenként mintegy 15 ezer forintos eszközből.
Kovács György – polgármester, Torony
“Most füstérzékelőket fogunk meghirdetni, szintén ingyenesen, hogy az önkormányzat megvásárolja, aki kéri, szintén a katasztrófavédők fölszerelik, szintén térítésmentesen, ezért szintén hála és köszönet.”
Csütörtökön 15 toronyi háztartás lett még biztonságosabb: immár szén-monoxid-érzékelővel felszerelt.