Elindult a Vas Népe és a Szombathelyi Televízió közös akciója, amelyben élővizeink megóvására hívjuk fel a figyelmet.
A Gyöngyös patak szőllősi szakaszán nemcsak a patakparton, hanem a vízben is sok a szemét. Petpalackokból keletkezett uszadék nehezíti a vízlefolyást, és egy letört faág is torlaszt okoz.
Margit néninek kiskertje van ezen a területen: azt mondja, nemcsak palackot visz a víz.
A Vízügyi Igazgatóság gátőrei folyamatosan figyelik a vízfolyásokat és azok környezetét. Azt nézik, mennyire szemetes a terület - mondja Pék Tibor. Havonta egy alkalommal az igazgatóság össze is gyűjti a hulladékokat a patakmederből, patakpartkról.
Pék Tibor, szakaszmérnök - Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság
"Viszont ez költség. Attól a pénztől kell elbúcsúznunk, azt a pénzt csökkenti, amit kaszálásra fordítunk és ez az összeg is évről évre csökken."
"A horgász köteles a vízminőséget, környezetet megóvni, horgászhelyét tisztán tartani és ezért szemetes helyen tartózkodni tilos." Puskás Nobert az egyik legfontosabb, horgászokra vonatkozó szabályt ismerteti. Azt mondja: nemcsak a horgászokkal van baj: nagyon sok szemetet hagynak a vizek mellett a természetjárók is.
Puskás Nobert, titkár, Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége
"A tagegyesületeink, mind a 24 beépített programjában szerepel, hogy tavasszal legalább egy alkalommal szemétszedést végezzen a vízparton. Illetve olyan rendbentartásokat, amivel élhetőbb környezet alakul ki a vasi vizek partján."
Vas megyében még a Répcén okoz nagy gondot a szemetelés. A Vízügyi Igazgatóság egyébként várja az állampolgári bejelentéseket is. Szakemberek szerint szemléletváltásra van szükség ahhoz, hogy ne szennyezzük a patakokat, folyókat.