A Nagy Háborús emlékévsorozathoz kapcsolódva a Visegrádi Szent György Lovagrend Vas Megyei Priorátusa emléktúrákat szervezett azokra a csataterekre, ahol a Vas vármegyei bakák küzdöttek. Felkutatták a nyughelyüket, emléktáblákat helyeztek el, és útjaikat dokumentálták is. Ez alapján készült el a Kárpátoknak hegyaljába gyere ki, majd a Galícia földje borul reám című film. A sorozat következő része az olasz fronton zajló eseményeket idézi fel.
Deák Szonja - rendező
“Sokkal tudatosabban próbáltuk ismeretterjesztővé tenni. Ugye most egy csomó kisgyerek megjött az iskolákból. Szerettük volna ezt a filmet úgy megalkotni, hogy nekik is érthető legyen. Úgy átvenni az első világháború eseményeit, hogy kimondottan a vasi bakák történeteire összpontosítson.”
1918 júniusában a megáradt Piave menti harcokat a monarchia hadserege jelentős veszteséggel zárta.
Tóth Róbert - történész
Egy kéthetes támadássorozatról beszélhetünk ezen a frontszakaszon az Adriától Montelló hegyéig, és nem értünk el eredményt, inkább azt lehet mondani, hogy kifulladt az Osztrák-Magyar Monarchia hadvezetése, nem tudott ezentúl támadó háborúban részt venni, hatalmas emberveszteségek érték a hadvezetést.”
A fronton küzdő katonák száz éve példát mutattak küzdeni tudásból, a haza és a nemzet iránti szeretetből - hangzott el a filmbemutatón.
Dukai Miklós - önkormányzati helyettes államtitkár
“Fontos, hogy emlékezzünk azokra a történelmi hőseinkre, mindennapi hőseinkre, akiknak a mai leszármazottai itt élnek közöttünk, és valamilyen szinten minden magyar családnak valamilyen érintettsége ebben a világháborúban, ebben a Nagy Háborús eseményben volt.
Még mindig vannak temetők, ahova száz éve nem jutott el senki Szent Márton, a katonaszent szülőföldjéről – jegyezte meg Fülöp András, aki ötletgazdája, mozgatórugója a kutatóutaknak.
Három részesre gondoltuk a sorozatot, de a halotti anyakönyvek átnézése, az egyre több ismeret és kapcsolat birtokában biztosan ki merem jelenteni, hogy lesz folytatás.
A filmek elkészítéséhez támogatást nyújtott a szombathelyi önkormányzat is. Puskás Tivadar polgármester arra emlékeztetett, hogy a Nagy háború átrendezte Európa térképét, hazánk számára különösen tragikus következményekkel.. A szabad Magyarország érték, amire vigyázni kell – mondta a bemutatóra érkező diákoknak.
Az elkészült filmsorozat epizódjait a Szombathelyi Televízió is műsorára tűzi.
Hírek
Széles a Piave vize
A 83-as és a 106-os gyalogezred katonái közül sokan vesztették életüket az első világháború olasz hadszínterein. Az ütközetek helyszíneit és a hadisírokat mutatja be a Széles a Piave vize című dokumentumfilm, amit nemrég mutattak be az Agora-Savaria Filmszínházban.