A betakarítás után csokorba kötik, majd a padláson szárítják a növényt. Télen lemorzsolják, tisztítják, ezután értékesítik a termést. Kisebb részét helyben hasznosítják, a jelentősebb mennyiséget magánvállalkozó vásárolja fel.
Márton Dezsőné - szakmai vezető, Levendula-ház
“Készít belőle szappant, olajat, hasonló termékeket. Mi a megmaradt levendulát úgy hasznosítjuk, hogy készítenek illatzacskókat, díszpárnákat.”
A Levendula-házban a környékbeli megváltozott munkaképességű emberek dolgoznak, a karitász Kríziskamra programjában egy elekronikai termékeket gyártó cég foglalkoztatja őket. A nappali ellátás keretében jut idő a levendulaszüretre és -feldolgozásra is.
Tuczainé Régvári Marietta - igazgató, Szombathelyi Egyházmegyei Karitász
“Jelenleg 66 nappali ellátottunk van, 66 megváltozott munkaképességű emberünk, 52-en dolgozunk a celli CELLCOMP-nak, a többiek pedig a levendulafeldolgozásban ténykednek.”
A Ság-hegy tövében valamikor őshonos volt a levendula, a hajdani plébános Turcsányi Sipos József illóolajat préselt a vadon termő növényből. A Levendula-házban most az ügyes kezű asszonyok varrják az illatpárnákat, készítik a levendulabuzogányokat - az itteni termékek nem egyszer tettek már hangulatossá esküvői helyszíneket is.
Hírek
Szedik a levendulát a karitász vásárosmiskei intézményében
12 500 tő angol, francia és fehér levendulatövet telepítettek az egykori plébániakertbe tíz évvel ezelőtt.