1915-ben a Stefánia Szövetség megalakulásával indult el Magyarországon a szervezett csecsemő- és anyavédelem. A védőnők végigkísérik a gyerekek fejlődését a magzati léttől egészen iskoláskorig, gondoskodnak egészségnevelésükről. Szombathelyen 24 körzetben és minden iskolában dolgoznak védőnők.
Milisitsné Tátrai Beatrix - védőnő
"A szépsége az, hogy az ember gyerekekkel és várandós nőkkel, tulajdonképpa a jövővel foglalkozik. A nehézsége pedig, hogy meg kell találni a kapcsolatot azokkal, akikkel dolgozunk. Nem mindig sikerül az első pillanatban jó kapcsolatot kialakítani, vagy legalábbis elfogadó kapcsolatot."
A Savaria Egyetemi Központ dísztermében tartották a vasi védőnők jubileumi ünnepségét. Puskás Tivadar polgármester arról beszélt: "Magyarország jövője attól függ, milyen lesz a felnövekvő generáció, s ehhez szükséges a védőnők lelkiismertes munkája." A védőnők helyzete a mai egészségügyi ellátórendszerben stabil.
Stánitz Éva - Vas megyei tiszti főorvos
"Egy kiváló szakmai érdekképviseletben rendelkeztek ők mindig. Az egészségpolitika fókuszában tarották a védőnői ellátás fontosságát, fejlődőképességét, és egyéb prevenciós területekre való kiterjesztését az ő munkájuknak. Ezt egy nagyon nagy értéknek látom."
A védőnői hálózat úgy maradhatott fenn egy évszadon át, hogy mindig alkalmazkodott az adott társadalmi viszonyokhoz és elvárásokhoz.
Hertelendy Beáta Tünde - járási vezető védőnő, Körmend
Ezek a népegészségügyi feladatok továbbra is az anya- és gyermekvédelem területe, ehhez kapcsolódóan a nők védelme. A méhnyakszűrőprogram, ami már országosan ismert és kiterjesztett, tehát a védőnők szűrő tevékenysége."
Vas megyében jelenleg nincs betöltetlen védőnői állás. Jövőre a hallgatók már egyetemi képzésben is részt vehetnek.